Protest półnagich aktywistek FEMEN-u przed ambasadą Egiptu w Paryżu. Sprzeciwiają się wyrokowi dla gwiazd TikToka

Półnagie aktywistki FEMEN-u protestowały w piątek (25.06) przed ambasadą Egiptu w Paryżu w proteście przeciwko decyzji władz egipskich o uwięzieniu gwiazd mediów społecznościowych Haneen Hossam i Mawadah al-Adham. Feministki przykuły się do barierek w pobliżu placówki dyplomatycznej. Interweniowali policjanci, którzy zatrzymali aktywistki.

Haneen Hossam i Mawadah al-Adham zostały skazane na odpowiednio 10 i 6 lat więzienia za zachęcanie kobiet do korzystania z mediów społecznościowych w celu zarabiania pieniędzy na TikToku. Egipski sąd uznał to za “wykorzystywanie dziewcząt do czynów sprzecznych z zasadami i wartościami egipskiego społeczeństwa w celu uzyskania korzyści materialnych”. Sąd uznał, że gwiazdy mediów społecznościowych “atakowały egipskie wartości społeczne, “psuły wartości rodzinne i podżegały do rozpusty”.

Zdaniem aktywistek FEMEN-u, na wyrok miał wpływ fakt, że gwiazdy mediów społecznościowych opublikowały m.in. nagranie z ofiarą gwałtu, która opowiadała o swoim gwałcie i potępiła swojego gwałciciela.

20-letnia Haneen Hossam i 23-letnia Mowada al-Adham były niezwykle popularne w mediach społecznościowych. Na TikToku obserwuje je odpowiednio 1,3 miliona i 3 miliony osób.