Prezydent Duda w Światowym Dniu Krwiodawcy zachęca do oddawania krwi

Prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na apel szpitali, w drugiej połowie maja oddał krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie; zachęcił też do oddawania krwi wszystkich, którzy mają taką możliwość – poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta w Światowym Dniu Krwiodawcy.

Święto ustanowiła 14 czerwca 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obchodzone jest w rocznicę urodzin austriackiego patologa i immunologa Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej przypomniała, że krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak, aby docenić to poświęcenie, zostały przez państwo stworzone uprawnienia. W zależności od nabytego tytułu dotyczą one Honorowych Dawców Krwi lub dawców z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

Podstawowe uprawnienia Honorowych Dawców Krwi to zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach; zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy; zwrot kosztów przejazdu do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii.

Ponadto dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi oraz możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że 6 czerwca 2016 roku Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw. Dostosowała ona polskie ustawodawstwo w obszarze pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu krwi i jej składników do wymagań następujących dyrektyw Unii Europejskiej.(PAP)