Pożegnanie Jerzego Kasperczyka. Odejście biznesmena, który zmienił Polski rynek spożywczy.

We wtorek, na cmentarzu w Myślenicach, odbył się pogrzeb Jerzego Kasperczyka, wybitnego przedsiębiorcy, którego wizja i determinacja miały nieoceniony wpływ na kształtowanie się polskiego rynku spożywczego.

W wieku 62 lat odszedł współzałożyciel firmy Maspex, twórca tak znanych marek jak Łowicz, Krakus czy Kubuś. Jego majątek, szacowany przez “Forbes” na ponad 1,7 mld zł, umieszczał go regularnie w gronie 100 najbogatszych Polaków.

Firma Maspex, założona w 1990 roku w Wadowicach przez Kasperczyka i jego wspólników – Sławomira Rusinka, Krzysztofa Pawińskiego, Józefa Szczura i Zdzisława Struglika, rozpoczęła swoją działalność od handlu herbatami rozpuszczalnymi i zabielaczami do kawy. Z biegiem lat przekształciła się w jednego z liderów branży spożywczej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej, obejmując swoim zasięgiem m.in. Rumunię i wprowadzając na rynek prawie 70 marek.

Jerzy Kasperczyk, choć w ostatnich latach wycofał się z bieżącego zarządzania firmą, pozostał jej nieodłączną częścią. Jego rola w kreowaniu marki Kubuś, jednego z najpopularniejszych produktów Maspexu, nie może być przeceniona. Kasperczyk, jako geniusz sprzedaży, miał niebagatelny wkład w sukces tej marki, która zdobyła serca konsumentów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Przez ostatnie dziesięć lat bez przerwy znajdował się w prestiżowym zestawieniu “Forbesa”, prezentującym 100 najbogatszych Polaków. W 2017 roku jego majątek został oszacowany na 804 mln zł, by w ciągu kolejnych siedmiu lat wzrosnąć do ponad 1,7 mld zł, co w rankingu za 2024 rok dało mu 49. miejsce.

Prywatnie Jerzy Kasperczyk był człowiekiem, który cenił sobie dyskrecję. Niechętnie dzielił się szczegółami swojego życia prywatnego, skupiając się na pracy i rodzinie. Żonaty, ojciec synów, pozostawił po sobie dziedzictwo, które na zawsze wpisze się w historię polskiego przedsiębiorczości.