Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Jak wynika ze wstępnych danych, w porównaniu do 2016 roku, w ubiegłym roku doszło do mniejszej ilości wypadków drogowych w Polsce. Zmalała również liczba ofiar i rannych.

Według wstępnych statystyk Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, opartych o dane policji w 2017 r., na administrowanych przez nią drogach (krajowych, ekspresowych i autostradach) doszło do 3 985 wypadków, w których zginęły 563 osoby, a 5 509 zostało rannych. To duże lepsze dane niż w 2016 r., w którym na drogach krajowych miały miejsce 6 402 wypadki, w których poniosło śmierć 985 osób, a 8543 odniosło rany.

Warto dodać, że w Polsce liczba wypadków drogowych i ich ofiar spada systematycznie już od dekady. 10 lat temu było ich u nas ponad dwukrotnie więcej.

Przyczyniają się do tego w bardzo dużym stopniu liczne w ostatnich latach inwestycje drogowe, poprawiające poziom bezpieczeństwa na drogach, w tym zwłaszcza kolejne odcinki autostrad, ekspresówek i obwodnice. Jednak także mniejsze inwestycje, takie, jak np. przebudowa skrzyżowań i istniejących dróg czy budowa kładek dla pieszych i zatok autobusowych, mają na to spory wpływ.

GDDKiA chwali się, że w 2017 r., „w ramach działań w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego” zrealizowała m.in. następujące inwestycje:

• budowę i przebudowę 61 skrzyżowań
• budowę ponad 127 km chodników i ciągów pieszo-rowerowych
• budowę 123 zatok autobusowych
• wyznaczenie 79 przejść oraz 42 azyli dla pieszych
• dodatkowe oznakowanie 25 przejść dla pieszych aktywnymi znakami D-6 – „Przejście dla pieszych”.