Polska najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej.

Polska jest najbardziej homo- i transfobicznym krajem Unii Europejskiej – wynika z najnowszego rankingu “Rainbow Europe” opracowanego przez ILGA-Europe, organizację zrzeszającą grupy działające na rzecz praw osób LGBTI. – Jest źle – przyznała na konferencji prasowej przed Sejmem Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Polska otrzymała 13 punktów na 100 w zestawieniu, które bierze pod uwagę sytuację prawną osób LGBT, nie biorąc pod uwagę nastrojów i postaw społecznych. – Czarno na białym widać, że osoby LGBT w Polsce nie są chronione prawnie. Poziomem zbliżamy się coraz bardziej do Białorusi i Turcji, a nie do krajów unijnych – dodała Nakielska.

– Winę za obecną sytuację ponosi polski rząd, który zrobił sobie kozła ofiarnego ze społeczności LGBT. To ta władza popycha młodzież LGBT do samobójstw, to ta władz podnosi nóż na parę gejów idących po ulicy i trzymających się za rękę, to ta władza nas zastrasza i odbiera nam nasze prawa – mówiła aktywistka Kampanii Przeciw Homofobii.

W tegorocznym rankingu Polska po raz drugi z rzędu znalazła się na ostatnim miejscu spośród członków Unii Europejskiej. W tym roku Polska straciła w rankingu 3 punkty. W całej Europie nasz kraj uplasował się na 43. pozycji na 49 badanych państw. Za Polską z 13 punktami znalazły się: Białoruś (12 punktów), Monako (11), Rosja (10), Armenia (8), Turcja (4) i Azerbejdżan (2).