Oszustwo podatkowe VAT; spółka zaniżyła podatek na ponad 1,6 mln zł.

Na ponad 1,6 mln zł zaniżyła podatek VAT jedna ze spółek prowadząca działalność handlową w sklepach we Wrocławiu i dwóch innych miastach. Pomimo prowadzenia działalność handlowej, firma nie deklarowała obrotu ze sprzedaży i należnego podatku VAT – podała dolnośląska KAS.

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w spółce prowadzącej działalność handlową we Wrocławiu i dwóch innych miastach dwie kontrole obejmujące okres od września 2016 r. do marca 2019 r.

 

„Spółka nie deklarowała obrotu ze sprzedaży i należnego podatku VAT, pomimo prowadzenia działalności handlowej w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży, obuwia i drobnych artykułów AGD” – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

 

Kontrolerzy KAS wykryli, że na jednym z komputerów spółki prowadzona była ewidencja sprzedaży tylko na potrzeby tej firmy. Drukowano przy tym niefiskalne paragony, które były wydawane klientom. „Dopiero po kontroli, spółka rozpoczęła rzeczywiste ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej” – podała rzeczniczka.

 

Osobom prowadzącym spółkę postawiono zarzuty z kodeksu karnego skarbowego; spółka musi też wpłacić do Skarbu Państwa ponad 1,6 mln zł zaległego podatku VAT.