“Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest też opowieścią o wolnej Polsce”. Prezentują ją na wystawie plenerowej

Władysław Bartoszewski jest bohaterem najnowszej wystawy plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Niepublikowane dotąd fotografie pokazują najważniejsze elementy jego biografii oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej. Materiały związane z jego życiem trafią także do bezpłatnej aplikacji “Wasza Warszawa”, która umożliwia spacery śladami związanych z nim miejsc.

“Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” to wystawa plenerowa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego. Ekspozycja składa się z niepokazywanych wcześniej zdjęć z prywatnych zbiorów bohatera oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.

Odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z najważniejszymi wątkami biograficznymi oraz głównymi obszarami zainteresowań i aktywności politycznej Bartoszewskiego. “Omówiona zostanie jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom ‘Żegota’, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach” – wylicza stołeczny ratusz.

Na planszach nie zabraknie również wątków związanych z jego zaangażowaniem opozycyjnym i dziennikarskim oraz współpracą z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Ratusz zauważa, że “opowieść o życiu Bartoszewskiego jest też opowieścią o wolnej Polsce”.

– Człowiek-historia, człowiek-instytucja. Jeden z tych, których brak w dzisiejszym życiu publicznym jest wyjątkowo bolesny – tak o Władysławie Bartoszewskim mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie urzędu miasta.

Wystawa “Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” jest dostępna na skwerze ks. Jana Twardowskiego od 28 kwietnia do 19 maja. Plansze przygotowano w języku polskim i angielskim.

Rok Władysława Bartoszewskiego został ustanowiony przez Radę Warszawy w związku z tym, że w 2022 roku przypada setna rocznica urodzin, a także siódma rocznica jego śmierci. Z tej okazji przygotowany został program wydarzeń upamiętniających profesora, takich jak pokazy filmów, wystawy czy premiera komiksu. Do listopada realizuje go Dom Spotkań z Historią.

Władysław Bartoszewski był znany jako pisarz, więzień KL Auschwitz, pracownik Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, działacz Rady Pomocy Żydom “Żegota”, uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista w czasach PRL, a po 1989 roku dwukrotny minister spraw zagranicznych. Był orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.