On budował zbiornik w Raciborzu

Zbiornik Racibórz Dolny przeszedł pierwszy poważny test. Konstrukcja, która może pomieścić 185 mln m3 wody, została oddana do użytku w maju 2020 roku. Jest to odpowiedź na potrzeby zabezpieczenia przeciwpowodziowego dorzecza Odry. Tomasz Bielecki, dyrektor kontraktu z firmy Budimex, w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla ogromne wyzwanie, jakim była budowa zbiornika.

 

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy element systemu ochrony przeciwpowodziowej w Polsce. Jego pojemność i skala budowy są imponujące – równoważne 185 tys. czteropiętrowych bloków mieszkalnych. Obecna powódź stanowi test dla zbiornika, który ma za zadanie ochronić miasta przed zalaniem.

 

Budowa zbiornika wiązała się z wieloma trudnościami, w tym z koniecznością przełożenia trzech rzek oraz radzenia sobie z powodzią w trakcie prac. Pandemia COVID-19 również wpłynęła na proces budowy, wymuszając pracę w wyjątkowych warunkach.

“Kiedy śledzę wydarzenia z ostatnich dni, mam nadzieję, że zarówno inwestor, inżynier, wykonawca, jak i wszyscy ludzie zaangażowani w tę realizację będą z siebie dumni” – mówi w rozmowie z Business Insider Polska.

 

Zbiornik Racibórz Dolny, w połączeniu z polderem Buków, daje możliwość przetrzymywania około 240-250 mln m3 wody. Jest to zbiornik przeznaczony do wyhamowania fali powodziowej, a jego skuteczność została już potwierdzona podczas obecnej powodzi.

 

Zbiornik Racibórz Dolny nadal będzie pełnił kluczową rolę w systemie ochrony przeciwpowodziowej Polski. Jego działanie może być jeszcze bardziej efektywne po ukończeniu wszystkich elementów projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego dorzecza Odry.