„Nowy szybki test został zaprojektowany jako łatwy do zrozumienia i łatwy w użyciu test indywidualny” – mówi Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH z Moers w Niemczech. Meißner: „Gdyby każdy uczeń i każdy nauczyciel regularnie wykonywał szybki test, możliwe byłoby bezpieczne uczęszczanie do szkoły”. Pomogłoby to również w dalszym ograniczaniu pandemii koronawirusa. Stałoby się tak dlatego, że każdy zarażony koronawirusem zostałby szybko zidentyfikowany, przez co inne osoby byłyby lepiej chronione.
Cecha szczególna testu „dedicio® COVID-19-Antigentest plus”: wymaz może być pobrany z dolnej części nosa. „Jest to znacznie wygodniejsze niż głęboki wymaz z nosogardła lub gardła, co było konieczne w przypadku poprzednich szybkich testów. Ponadto każdy uczeń może z łatwością samodzielnie pobrać taki wymaz z dolnej części nosa” – mówi Meißner.
Kolejną zaletą testu jest to, że roztwór buforowy potrzebny do przeprowadzenia testu jest już wstępnie porcjowany. Poprzednio znajdował się w fiolce i należało go podzielić na 20 testów. Meißner: „Jest to o wiele łatwiejsze dla uczniów, jeśli mają już dokładną ilość roztworu buforowego potrzebnego do szybkiego testu w małym sterylnym opakowaniu”.
Następnie uczeń musi jedynie wymieszać próbkę wymazu z roztworem buforowym i dodać kilka kropel do załączonej kasety testowej. Wynik można odczytać po 15 minutach.
Meißner zaleca, aby test rozdać wszystkim uczniom w klasie, a następnie przeprowadzić go pod kierunkiem nauczyciela. Klasa może wcześniej wspólnie obejrzeć film wyjaśniający przeprowadzenie testu nal von minden GmbH:
wersja angielska: https://www.youtube.com/watch?v=c_Ri8BwQdzA&t=10s.
Do tej pory szybkie testy mogły być wykonywane tylko przez profesjonalnych pracowników medycznych i były dla nich dostosowane.
Test „dedicio® COVID-19-Antigentest plus” charakteryzuje się swoistością 99,99% i czułością 97,09%. Meißner: „Dane dotyczące wydajności nowego testu są doskonałe, a test jest dzięki temu wyjątkowo bezpieczny”. Pozytywne wyniki muszą być jednak potwierdzone testem PCR (test laboratoryjny) zgodnie z ustawą o ochronie przed zakażeniami.
Nowy szybki test nadaje się również do zastosowania w innych dziedzinach: na przykład na uniwersytetach, aby umożliwić studentom bezpieczne uczęszczanie na zajęcia. Również w firmach wszyscy pracownicy mogliby z łatwością wykonać ten test. Meißner: „Nowy szybki test nadaje się również do testowania w aptekach”.