Najnowszy sondaż jak się prezentuje?

Nowe badanie opinii przeprowadzone przez Social Changes dla portalu wPolityce.pl pokazuje, że przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Polsce, Zjednoczona Prawica utrzymuje się na czele poparcia.

Wyniki sondażu wykazują, że partia Zjednoczonej Prawicy może liczyć na 39% poparcia społecznego.

Koalicja Obywatelska znajduje się na drugim miejscu z wynikiem 32%, co czyni ją głównym konkurentem dla Zjednoczonej Prawicy. Na trzecim miejscu znajduje się Konfederacja z wynikiem 10%, a na czwartym miejscu Trzecia Droga z wynikiem 9%. Lewica zdobyła 7% poparcia, a Bezpartyjni Samorządowcy 2%. 1% ankietowanych wskazało na inne ugrupowania.

Warto również zaznaczyć, że badanie uwzględniło osobno PSL oraz Polskę 2050. Wyniki pokazują, że gdy uwzględnimy te ugrupowania, Zjednoczona Prawica nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 40%, Koalicja Obywatelska na drugim miejscu z wynikiem 33%, a Konfederacja na trzecim miejscu z wynikiem 10%. Lewica zdobyła 7% poparcia, Polska 2050 5%, a PSL 4%. 1% ankietowanych wskazało na inne ugrupowania.

Badanie wykazało również wysoką deklarowaną frekwencję na wybory, wynoszącą 68%. Pytani o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, 57% badanych odpowiedziało “zdecydowanie tak”, a 11% “raczej tak”. Jednak 25% ankietowanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach, z czego 14% wybrało odpowiedź “zdecydowanie nie”, a 11% “raczej nie”. 7% badanych nie miało zdania na ten temat.

Wybory parlamentarne w Polsce zaplanowane są na 15 października, a wyniki tego sondażu mogą wpłynąć na strategie i kampanie wyborcze poszczególnych partii politycznych.