Około połowy “jedynek” PSL odda swoim partnerom z Koalicji Polskiej

Około połowy “jedynek” Polskie Stronnictwo Ludowe odda swoim partnerom współtworzącym Koalicję Polską – powiedział PAP poseł Marek Sawicki (PSL). Dodał, że listy wyborcze PSL-Koalicja Polska są już ułożone i będą ogłoszone w sobotę podczas krajowej konwencji wyborczej w Płocku.

Na początku sierpnia lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że 17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL, która “zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych kandydujących z naszego komitetu wyborczego”.

Sawicki pytany przez PAP ile “jedynek” otrzymają politycy Kukiz’15 odparł: “Około połowy jedynek PSL oddaje swoim partnerom”. Zastrzegł, że to nie dotyczy się jedynie posłów Kukiz’15, ale wszystkich ugrupowań tworzących Koalicję Polską. “To nie jest tylko Kukiz. Jest kilka środowisk, które przyszły i musimy się tymi +jedynkami+ z nimi podzielić” – zaznaczył wiceszef Rady Naczelnej PSL.

Z informacji PAP wynika, że na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu “jedynką” listy PSL-KP będzie lider dolnośląskich struktur PSL Paweł Gancarz, a we Wrocławiu poseł UED Jacek Protasiewicz. W kujawsko-pomorskim listę w Bydgoszczy prawdopodobnie otworzy Dariusz Kurzawa (PSL), a w Toruniu Paweł Szramka (Kukiz’15).

W Lublinie z pierwszego miejsca – wynika z informacji PAP – wystartuje Jan Łopata (PSL), w Chełmie “jedynką” będzie Jarosław Sachajko (Kukiz’15), a w Zielonej Górze Jolanta Fedak (PSL).

Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim numerem jeden na liście będzie wiceprezes PSL, szef zarządu województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, a w Sieradzu poseł Paweł Bejda (PSL).

W Małopolsce listę w Krakowie otwierać będzie wiceszefowa Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj, w okręgu podkrakowskim “jedynką” będzie Józef Brynkus (Kukiz’15), w Nowym Sączu Urszula Nowogórska (PSL), a w Tarnowie sam lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wynika też z informacji PAP, w Płocku z numeru pierwszego wystartuje poseł Piotr Zgorzelski (PSL), w Radomiu Mirosław Maliszewski (PSL), w Siedlcach Marek Sawicki (PSL). W Warszawie syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski (drugi miałby być syn innego znanego nieżyjącego polityka – Michał Mazowiecki), a w okręgu podwarszawskim najprawdopodobniej “jedynką” będzie Robert Mordak (Kukiz’15).

W Opolu listę otworzy lider Kukiz’15 Paweł Kukiz, w Krośnie numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak (PSL), w Rzeszowie wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 Stanisław Tyszka, a w Białymstoku Stefan Krajewski (PSL).

Ponadto “jedynkami” list PSL-KP mają być: w Gdańsku Andrzej Kobylarz (PSL), w Gdyni dawny polityk PO Marek Biernacki, w Bielsko-Białej Mirosław Szemla (PSL), w Częstochowie Henryk Kiepura (PSL), w Rybniku Bronisław Karasek (PSL), w Katowicach Aleksandra Jelonek (Partia Ślonzoki Razem), w Sosnowcu Barbara Chrobak (PSL). W tym ostatnim okręgu piąte miejsce na liście prawdopodobnie zajmie Anna Sporyszkiewicz z UED, a ostatni będzie lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa.

“Jedynkami” będą również – wynika z informacji PAP – w Kielcach Czesław Siekierski (PSL), w Olsztynie wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, w Kaliszu b. europoseł ludowców Andrzej Grzyb, w Koninie młody poseł, który niegdyś był w PiS, a obecnie jest w Kukiz’15 Łukasz Rzepecki. Z kolei w Poznaniu niewykluczone że listy będzie otwierać były polityk PO Jacek Tomczak. W Pile “jedynką” ma być poseł PSL Krzysztof Paszyk, w Koszalinie Stefan Romecki (Kukiz’15), natomiast w Szczecinie Jarosław Rzepa (PSL). (PAP)

autor: Edyta Roś, Wiktoria Nicałek, Piotr Śmiłowicz

ero/ wni/ pś/