Minister środowiska Brandenburgii potwierdził, że w Odrze jest rtęć, ale nie jest powodem umierania zwierząt

Minister środowiska niemieckiej Brandenburgii potwierdził w poniedziałek (15.08), że w próbkach wody z Odry badanej w laboratorium znaleziono rtęć i że taką informację przekazał marszałek województwa lubuskiej. Axel Vogel podkreślił równocześnie, że wartość wykrytej rtęci w próbkach mieściła się w “ekologicznym zakresie tolerancji” lub “lekko go przekraczała” i nie jest powodem umierania zwierząt.

– W kwestii rtęci, aby to zostało raz na zawsze jasno stwierdzone: mieliśmy taką sytuację w laboratorium kraju związkowego, że przy pierwszym badaniu wartości rtęci były wyższe niż ustawiona skala pomiaru dla tej metody badawczej. Na podstawie tego badania nie dało się odczytać, jak jest faktyczna zawartość rtęci. To oznacza, że musiały zostać przeprowadzone dalsze badania. Mówiłem o tym też pani marszałek Polak. Stwierdziłem przy tym jednak wyraźnie, że to może być lokalna anomalia, z której nie możemy wnioskować, że w całej Odrze mamy podwyższone wartości rtęci – wyjaśnił minister Vogel.

Dodał, że otrzymał już wyniki badań. – W Odrze jest rtęć – to jest prawda. Pytanie brzmi: w jakim zakresie. Mamy ekologiczny zakres tolerancji i stwierdziliśmy wartości, które zawierają się w tym ekologicznym zakresie tolerancji oraz wartości, które go lekko przekraczają. Jednak na obecną chwilę możemy wykluczyć, że ryby wymarły z powodu rtęci, ponieważ rtęć wolno się odkłada, a nie wprowadzono jej do rzeki tyle, aby spowodować taką fale śmierci ryb – podkreślił.