Leszek Czarnobaj przewodniczącym senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej

Leszek Czarnobaj został przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej w Senacie. Wybrany został przez aklamację. Dotychczasowy szef klubu senackiego PO Bogdan Klich nie kandydował na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej.

“To świetny senator, bardzo pracowity, doskonały samorządowiec, o dużych zdolnościach organizacyjnych. Myślę, że utrzyma dyscyplinę w klubie, jestem niezwykle rad z jego wyboru” – powiedział PAP po posiedzeniu klubu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

“To doskonale zorganizowany senator, będzie bardzo dobrym przewodniczącym” – dodał senator Jerzy Federowicz.

Sam Czarnobaj powiedział PAP, że ta funkcja “to jest olbrzymie wyzwanie, bo sytuacja jest zupełnie inna niż cztery lata temu”. “Sejm jest w rękach koalicji rządzącej, a Senat w rękach opozycji” – stwierdził.

Zaznaczył, że Senat w nowej kadencji ma trzy główne zadania. “Po pierwsze chcemy przywrócić normalny parlamentaryzm. Nie będzie już tak, że dzisiaj ustawa wchodzi, a jutro pan prezydent podpisuje. Chcemy, aby każda ustawa była rzetelnie konsultowana, opiniowana poddawana dyskusji i dopiero głosowana” – wyjaśniał.

Dodał, że Senat będzie też przywiązywał ogromną wagę do własnej inicjatywy. “Kolejny element to kwestia wysłuchań publicznych, dyskusji publicznych, przedstawiania różnego rodzaju ważnych problemów, które chcemy dyskutować na forum publicznym, a dopiero po tej dyskusji kierować do pracy w parlamencie” – mówił Czarnobaj.

Wiceprzewodniczący klubu mają być wybrani na następnym posiedzeniu.

Leszek Czarnobaj jest senatorem już trzecią kadencję, od 2011 r. W ostatnich wyborach kandydował w pomorskim okręgu nr 67; otrzymał 53 771 głosów. Wygrał z Kazimierzem Janiakiem z PiS.

Od 1999 do 2006 r. był starostą kwidzyńskim. W wyborach parlamentarnych w 2001 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy PO. W latach 2006-2010 pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego. W Senacie brał udział m.in. w pracach Komisji Budżetu i Finansów.

W Senacie X kadencji PiS zdobyło 48 mandatów, KO – 43, Lewica – 2, a PSL – 3. W izbie wyższej parlamentu zasiada też czworo senatorów, którzy kandydowali z własnych komitetów wyborczych: b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, b. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz b. posłanka PO, w poprzedniej kadencji senator niezależna Lidia Staroń.

We wtorek marszałkiem Senatu X kadencji został wybrany Tomasz Grodzki (KO). Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, jeden senator wstrzymał się od głosu. (PAP)