Łazik “Curiosity” znalazł w marsjańskich skałach ślady substancji organicznych. Możliwe, że to dowód na istnienie życia

Łazik Curiosity odnalazł w próbkach marsjańskich skał cząstki organiczne. Pojazd prowadzi misję na Czerwonej Planecie od sierpnia 2012 r. Z najnowszych badań wynika, że na Marsie znajdują się cząstki organiczne – odkryto je uwięzioną przez miliardy lat w skałach na dnie niegdysiejszego jeziora, a z w marsjańskiej atmosferze potwierdzono obecność metanu.

Metan jest najprostszą cząsteczką organiczną w marsjańskiej atmosferze.Poszukiwania materii organicznej na Czerwonej Planecie miały miejsce już w 1976 r., kiedy dwa amerykańskie lądowniki Viking 1 i Viking 2 poszukiwały takich związków w atmosferze i na powierzchni tej planety. Wówczas poszukiwania okazały się nieskuteczne.

Dowody na występowanie cząsteczek organicznych mają znaczenie dla rozważań na temat istnienia życia w historii Marsa. Wcześniejsze badania łazika wykazały, że ok. 3,5 miliarda lat temu na obszarze krateru Gale panowały warunki porównywalne do wczesnego etapu historii Ziemi. Na obszarze tym przed miliardami lat gromadziła się woda. Odnalezienie w tym miejscu materii organicznej ma kluczowe znaczenie dla naukowców.

W łaziku Curiosity znajdują się niechłodzone detektory na podczerwień MCT, które zostały opracowane przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego.