Która partia na prowadzeniu w najnowszym sondażu CBOS.

Najświeższe dane sondażowe CBOS, przeprowadzone w ostatnim tygodniu stycznia 2024, rzucają nowe światło na aktualne preferencje wyborcze Polaków. W najnowszym badaniu, Koalicja Obywatelska (KO) zyskała pozycję lidera, wyprzedzając dotychczasowego faworyta, partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

KO na Szczycie, PiS Traci Poparcie

Według sondażu, 29% deklarujących chęć udziału w wyborach wybrałoby Koalicję Obywatelską, co stawia to ugrupowanie na pierwszym miejscu w rankingu popularności. Tymczasem poparcie dla PiS spadło do poziomu 24%, co oznacza znaczący spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z pierwszej połowy stycznia i 6 punktów procentowych w stosunku do grudnia.

Trzecia Droga Zyskuje na Popularności

Trzecia Droga, zajmująca trzecie miejsce w rankingu, również odnotowała wzrost popularności, uzyskując 14% poparcia, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z początkiem stycznia.

Konfederacja WiN i Lewica Również na Wzrostowej Fali

Konfederacja WiN, umocniła swoją pozycję z 11-procentowym poparciem (wzrost o 1 punkt procentowy), podczas gdy Lewica odnotowała 2-punktowy wzrost, uzyskując 9% poparcia wyborców.

Pozostali Kandydaci i Niezdecydowani

Interesującym aspektem sondażu jest również fakt, że 5% respondentów zadeklarowało chęć głosowania na inne ugrupowania, które nie mają obecnie swoich przedstawicieli w parlamencie. Co więcej, odsetek niezdecydowanych wyborców zmniejszył się o 3 punkty procentowe do 9%.

Metodyka Badania

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 22-26 stycznia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Podsumowanie

Najnowsze wyniki sondażowe CBOS wskazują na znaczące przetasowania na polskiej scenie politycznej. Wzrost popularności Koalicji Obywatelskiej oraz spadek poparcia dla PiS sugerują zmieniające się nastroje wśród wyborców. Zbliżające się wybory mogą przynieść niespodzianki, a dynamika zmian w preferencjach politycznych zdaje się być dowodem na to, że polski elektorat jest bardziej płynny i nieprzewidywalny niż kiedykolwiek wcześniej.