Nawałnica uszkodziła bazę lotniczą w Leźnicy Wielkiej

W sobotę rano potężna nawałnica przeszła przez bazę 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej, w województwie łódzkim. W wyniku burzy uszkodzony został dach hangaru oraz dwa śmigłowce. Informację podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zniszczenia w bazie lotniczej

Podpułkownik Marek Pawlak, rzecznik Dowódcy Generalnego RSZ, w rozmowie z TVN24, poinformował, że na skutek nawałnicy uszkodzeniu uległy śmigłowce Mi-8 i Mi-17. „Na śmigłowce spadły elementy blaszanego dachu, co spowodowało wgniecenia i zarysowania. Największe zniszczenia dotyczą jednak hangaru, którego dach został zerwany przez silny wiatr” – powiedział podpułkownik Pawlak.

Dalsze kroki

O incydencie została powiadomiona Żandarmeria Wojskowa oraz służba bezpieczeństwa lotów. Na szczęście, nikt nie ucierpiał w wyniku nawałnicy. Obecnie trwa szacowanie strat i porządkowanie terenu bazy. Dwa śmigłowce wymagają sprawdzenia, aby ocenić zakres uszkodzeń i potrzebne naprawy.

Rola 1. dywizjonu lotniczego

  1. dywizjon lotniczy, będący częścią 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, jest formacją przeznaczoną do wykonywania zadań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych w różnych rodzajach działań bojowych Wojsk Lądowych. Jednostka ta odgrywa kluczową rolę w operacjach wojskowych, co czyni uszkodzenia infrastruktury i sprzętu szczególnie istotnym problemem.