KO rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem dot. likwidacji TVP Info i abonamentu RTV

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli w poniedziałek zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dot. likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego. “Miliardy złotych, które idą na rządową propagandę, powinny być przeznaczone na ochronę zdrowia” – uważają posłowie.

W Gdańsku zbiórkę podpisów pod projektem ustawy zainicjowała podczas konferencji prasowej posłanka Agnieszka Pomaska.

 

“Przez ostatnie pięć lat mamy do czynienia z nachalną propagandą za publiczne pieniądze. Do tej pory z budżetu państwa przekazano Telewizji Polskiej sześć miliardów złotych. Każdego dnia TVP Info udowadnia, że jest to słuszna inicjatywa i że tę stację należy zlikwidować. Jestem przekonana, że nikt w Polsce, kto jest przekonany, że prawda musi zwyciężyć z kłamstwem nie odmówi podpisania się pod tym projektem” – mówiła Pomaska.

 

Dodała, że “miliardy złotych, które idą na rządową propagandę”, powinny zostać przeznaczone na ochronę zdrowia.

 

Posłanka oceniła, że w TVP Info “przez kilkanaście godzin dziennie sączy się jad” wobec osób, które mają inne zdanie od rządzących. “Ani złotówki więcej na taką telewizję” – apelowała.

 

“Chciałabym, żeby wszystkie inne media oraz dziennikarze pamiętali, że prędzej czy później przyjdzie czas rozliczeń. Uważnie obserwuję, co dzieje się z mediami pomorskimi, chociażby Radiem Gdańsk. Chciałabym, żeby wszystkie stacje radiowe spełniały swoją misje, zwłaszcza, jeśli są finansowane z pieniędzy obywateli” – powiedziała.

 

Pomaska tłumaczyła, że projekt jest obywatelski, ponieważ to jedyna szansa na to, że nie trafi “do zamrażarki” i będzie czytany w Sejmie. “Nasze projekty, za sprawą pani marszałek (Elżbiety Witek), utykają w Sejmie” – mówiła.

 

Zbiórkę podpisów zainaugurowali także parlamentarzyści z Pomorza Zachodniego. W Koszalinie poseł PO Piotr Zientarski poinformował na konferencji prasowej, że podpisy pod inicjatywą obywatelską będzie można składać w jego koszalińskim biurze codziennie w godz. 9-12.

 

“Absolutnie uważamy, że abonament RTV powinien być zlikwidowany. Dofinansowanie mediów publicznych powinno być z budżetu państwa, ale pod warunkiem spełnienia misji publicznej. (…) Widzimy potrzebę misyjnej działalności telewizji, ale nie w ten sposób realizowanej, jak obecnie. Trzeba ją przebudować” – podkreślił Zientarski.

 

W sobotę PO ogłosiła, że zamierza zacząć zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie likwidacji TVP Info i abonamentu RTV. Na informację o planach likwidacji TVP Info zareagował na Twitterze dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

 

“Biorąc pod uwagę konsekwencję z jaką @Platforma_org realizuje swoje obietnice wyborcze jestem spokojny o przyszłość TVP Info” – skomentował.

 

“W czasie rządów PO-PSL TVP Info była zacofana technologicznie. Dziś stacja dysponuje supernowoczesnym sprzętem. W ciągu ostatnich 5 lat widownia TVP Info wzrosła o blisko 50 proc. Dla milionów Polaków stacja jest głównym źródłem informacji. A @Platforma_org chce zlikwidować” – dodał Olechowski.