TVP uruchamia nowy kanał TVP Wilno

Jestem przekonany, że kanał TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko – litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił we wtorek w Wilnie, podczas uroczystej inauguracji kanału TVP Wilno, że data inauguracji jest symboliczna bo – jak mówił – “17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego, Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim”.

Szef polskiego rządu dziękował premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi za powstanie kanału. “I dziękuje dlatego również, że jak wiadomo nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy” – mówił Morawiecki.

Premier dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kanału TVP Wilno. “Chciałem bardzo serdecznie podziękować, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli wreszcie kanał TVP Wilno, będą mieli możliwość oglądania telewizji polskiej, po polsku, i z perspektywą polską, polsko-litewską jednocześnie, bo przecież te perspektywy się nawzajem uzupełniają” – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że jest przekonany, iż ten kanał przyczyni się do tego, że “relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy, i w Brukseli, i w Waszyngtonie i wszędzie indziej na świecie będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

“W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie” – czytamy na stronie internetowej Centrum Informacji TVP.