Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych?
Rozpoczynające się we wtorek dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniesie obniżki stóp procentowych – przewiduje Adam Antoniak, ekonomista banku ING BSK. Ekspert wskazuje, że główną przyczyną utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej pozostaje rosnąca inflacja, a pierwsze obniżki mogą nadejść dopiero w maju przyszłego roku.
Dlaczego obniżki stóp procentowych nie są możliwe teraz?
Adam Antoniak podkreśla, że RPP nadal musi mierzyć się z wysoką inflacją konsumencką i podwyższoną inflacją bazową, co przemawia za utrzymaniem ostrożnego kursu. Dodatkowym czynnikiem jest bardziej ekspansywna polityka fiskalna – nowelizacja budżetu na 2024 rok zakłada zwiększenie maksymalnego deficytu z 184 miliardów złotych do 240,3 miliarda złotych, co wpływa na sytuację makroekonomiczną.
Obniżka stóp? Najwcześniej w maju 2025 roku
Pomimo tego, że gospodarka wykazuje oznaki spowolnienia, Antoniak uważa, że kluczową kwestią dla RPP pozostają wskaźniki inflacyjne. Choć listopadowa projekcja inflacji będzie znana już podczas bieżącego posiedzenia, to jednak nie będzie ona wystarczająca do podjęcia decyzji o obniżce, głównie z powodu braku finalnych ustaleń dotyczących cen energii dla gospodarstw domowych.
Według ekonomisty ING BSK, bardziej konkretne rozmowy o możliwości obniżek stóp procentowych rozpoczną się dopiero w marcu, gdy dostępna będzie aktualna projekcja inflacji, uwzględniająca wpływ rządowych decyzji dotyczących cen energii. “Naszym zdaniem w maju, po osiągnięciu szczytu inflacji, pojawi się szansa na pierwszą obniżkę” – ocenił Antoniak, przewidując, że do końca 2025 roku RPP może obniżyć stopy procentowe o 100 punktów bazowych.
Aktualne stopy procentowe
Od października 2023 roku główna stopa procentowa NBP, tzw. stopa referencyjna, utrzymuje się na poziomie 5,75 proc., po wcześniejszej październikowej obniżce o 0,25 punktu bazowego.