Jest cieplej, pojawiają się kleszcze

Kleszcze najczęściej zdarzają się w lesie i najczęstsze biotopy, gdzie żerują kleszcze to są pośrednie biotopy pomiędzy łąką a lasem, czyli wysokie trawy, paprocie, wejścia do lasu, nieskoszona trawa – opisuje prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Wzrost temperatury, który w ostatnich dniach można było odczuć w Polsce służy nie tylko ludziom, ale także kleszczom. Pajęczaki te budzą się i rozpoczynają żer. A to oznacza, że trzeba na nie uważać podczas wiosennych spacerów.

Kleszcze nie zeskakują na nas z drzew, ale my musimy na takiego kleszcze wejść. On aktywnie szuka żywiciela, ale mimo wszystko trzeba go dotknąć lub być stosunkowo blisko

dodał prof. Parczewski.

Według raportu Wspólnego Centrum Badawczego, ocieplenie klimatu ułatwia kleszczom i komarom rozmnażanie się oraz adaptowanie do różnych pór roku. Jak przekonują eksperci, kleszcze zaczynają budzić się już wczesną wiosną, kiedy temperatury przekraczają 5 stopni Celsjusza.