Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?

Wiosna to czas, gdy zimowa monochromatyczność ustępuje miejsca soczystej zieleni i kwiatom. To również czas, kiedy ptaki powracają z dalekich podróży do Polski.

Każdego roku setki tysięcy ptaków z Europy, Azji i Afryki przybywają do naszego kraju, aby rozmnażać się i szukać pożywienia. Oto niektóre z najciekawszych gatunków ptaków, które można zobaczyć w Polsce wiosną.

Bocian biały

Bocian biały to jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków Polski. Po zimowej migracji z Afryki wraca do Polski, aby gniazdować i wychować swoje pisklęta. Bociany najczęściej gniazdują na drzewach lub na specjalnie przygotowanych dla nich platformach, zwanych bocianimi gniazdami.

Łabędź niemy

Łabędź niemy to piękny, biały ptak, którego można zobaczyć w Polsce wiosną. Po zimie spędzonej na wybrzeżach i w ciepłych wodach Europy, łabędzie powracają do Polski, aby szukać odpowiedniego miejsca na gniazdowanie. Są one bardzo terytorialne i często zajmują te same miejsca co w poprzednich latach.

Drozd obrożny

Drozd obrożny to jedna z najwcześniej przylatujących ptaków w Polsce. Można ich zobaczyć już pod koniec lutego lub na początku marca. Drozdy obrożne przylatują do Polski z krajów Europy Południowej i zachodniej, gdzie spędzają zimę.

Kukułka

Kukułka to ptak, którego znamy wszyscy z dzieciństwa. Jej charakterystyczny głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród ptaków. Kukułki przylatują do Polski na wiosnę, aby rozmnażać się i składać jaja do gniazd innych ptaków. To jedyny ptak w Polsce, który praktykuje takie zachowanie.

Słowik rdzawy

Słowik rdzawy to jeden z najpiękniejszych ptaków, który można zobaczyć w Polsce na wiosnę. Przylatuje z krajów Europy Południowej, gdzie spędza zimę. Słowiki rdzawe są bardzo płochliwe i trudno je zobaczyć. Ich piękny śpiew słychać jednak już od końca kwietnia.

To tylko kilka z setek gatunków ptaków, które przylatują na wiosnę do Polski. Obserwowanie ptaków w ich naturalnym środowisku to fascynujące doświadczenie i świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.