Ignacy Jan Paderewski połączył Poznań z Warszawą

Historyczną rekonstrukcją wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania PKP Intercity S.A. zainaugurowało najnowsze połączenie kolejowe ze stolicą Wielkopolski. Ekspres „Ignacy Jan Paderewski” kursujący od 15 grudnia na trasie Warszawa-Poznań jest jedną z wielu nowości w rozkładzie jazdy 2019/2020.

Uroczysta inauguracja nowego połączenia odbyła się na dworcu Poznań Główny. Jak podkreślił Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity pociąg „Ignacy Jan Paderewski” stanowi ważne uzupełnienie dla siatki połączeń pomiędzy Warszawą a Poznaniem i „umożliwia szybki, bezpieczny oraz wygodny dojazd i powrót ze stolicy Wielkopolski do Warszawy”.

Inscenizacja historyczna, która uświetniła inaugurację nowego połączenia, nawiązywała do wydarzeń z 26 grudnia 1918 roku. Tego dnia pociąg wiozący Paderewskiego do Warszawy na rozmowy z Józefem Piłsudskim, zatrzymał się w Poznaniu. Mieszkańcy miasta zgotowali pianiście owacyjne przyjęcie. Przyszły premier RP wygłosił z okna hotelu Bazar przemówienie do poznaniaków, które stało się iskrą do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po ponad 100 latach na poznański dworzec znów wjechał skład z lat międzywojennych, z którego wysiedli aktorzy odgrywający role Paderewskiego i jego małżonki. Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego i zgromadzona na peronie publiczność śpiewała: „Paderewski jedzie, pomoże nam w biedzie, Prusaków pogoni, znów będziemy wolni”.

Na koniec uroczystości aktorska para wsiadła do ekspresu EIC Ignacy Jan Paderewski, symbolicznym gestem łącząc tradycję z nowoczesnością w spółce PKP Intercity.

Wśród gości znaleźli się również potomkowie wielkiego polskiego patrioty. „Ignacy był wielkim romantykiem, człowiekiem z wizją, którą zarażał ludzi” – stwierdziła Zofia Zowczak z rodziny Paderewskiego.

„Potrafił znaleźć drogę do Białego Domu i decyzji prezydenckich. Dzięki temu udało się doprowadzić Polskę do wolności po pierwszej wojnie światowej. To był wielki wyczyn dyplomatyczny – powiedział prof. Juliusz Chrościcki, reprezentujący rodzinę słynnego pianisty i męża stanu. – Kolejnym był wpływ na wybór pierwszego ambasadora USA w Warszawie, którym został wieloletni przyjaciel pianisty. Niezwykłe w postaci Paderewskiego jest to, że wykorzystywał wszystkie możliwości. O tym należy pamiętać – nie tylko o Powstaniu Wielkopolskim” – podkreślił.

„To nie był pierwszy kontakt pianisty i kompozytora z mieszkańcami Wielkopolski – powiedziała prof. Halina Lorkowska, rektor poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. – Poznańskie koncerty w 1890 i 1901 roku, w czasie tak bardzo dla Polski trudnym były jak miód, który lał się w serce”.

15 grudnia 2019 wszedł również w życie rozkład jazdy PKP Intercity 2019/2020. Nowe połączenia, uruchomienie większej liczby pociągów na najpopularniejszych trasach, wprowadzenie dodatkowych postojów, uruchomienie połączenia z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie obsługiwanego nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej – to nowości, na jakie mogą liczyć pasażerowie.

Obok IEC Paderewski w nowym rozkładzie jazdy pojawiły się także pociągi IC Bolko z Lublina do Szczecina, TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę i EIC Banach relacji Przemyśl – Gdynia. W czasie szczytów przewozowych TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Kołobrzeg i TLK Bryza, łączący Kołobrzeg z Olsztynem ułatwią dojazd na Pomorze Środkowe. TLK Roztocze zapewni połączenie Chełma z Katowicami. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do Krynicy-Zdroju.

Poszerzona została oferta połączeń międzynarodowych. Zwiększa się liczba pociągów z Warszawy do Brześcia, IC Batory z Pragi i Budapesztu prowadzi grupę wagonów do Moskwy, a IC Mickiewicz komunikuje się z pociągiem do Mińska. Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewnia całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. IC Porta Moravica jeździ w relacji Przemyśl – Graz, a TLK Galicja wydłuża trasę do Ostrawy. Nowy rozkład przewiduje również więcej pociągów sezonowych do Czech: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewniają komunikację Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.