Hvar pod naporem katastrofy ekologicznej.Turystyka kontra zanieczyszczenia

Hvar, jedna z ulubionych wysp polskich turystów, zmaga się z poważnym kryzysem ekologicznym. Chorwackie media alarmują, że statki wycieczkowe przyczyniają się do poważnych zanieczyszczeń, zamieniając malownicze plaże w szamba. Branża turystyczna apeluje do rządu o pilną interwencję.

Mimo że Morze Adriatyckie jest uznane za specjalny obszar ekologiczny według Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniom ze statków (MARPOL), problem zanieczyszczeń wciąż się nasila. Jak informuje chorwacki dziennik “Slobodna Dalmacija”, sezon turystyczny ledwie się rozpoczął, a woda wokół Hvaru już jest zanieczyszczona odchodami i odpadami kuchennymi ze statków wycieczkowych.

Alarmujące Sygnaly z Hvaru

Veljko Drinković, pracownik branży turystycznej na wyspie, relacjonuje, że problem nie jest nowy. “Ostrzegaliśmy o tym problemie kilka razy w zeszłym roku, ale nic nie zostało zrobione. Okolice Hvaru zalewają odchody czy olej kuchenny z odpadami spożywczymi, które wylewają się z przepływających w pobliżu wyspy statków wycieczkowych” – mówi Drinković.

Zmieniająca się Woda

Turystom często zdarza się zauważyć, że rano mogą cieszyć się krystalicznie czystym morzem, podczas gdy po południu, za sprawą prądów morskich, woda zmienia kolor na brązowy. Plamy zanieczyszczeń, które mogą osiągać średnicę nawet 150 metrów, są szczególnie widoczne, gdy statki wycieczkowe wracają z Hvaru na ląd.

Apel Branży Turystycznej

Lokalni hotelarze i przedsiębiorcy związani z turystyką wzywają chorwackie władze do podjęcia zdecydowanych działań. Domagają się sprawdzenia, jak załogi statków wycieczkowych pozbywają się ścieków oraz surowego karania tych, którzy łamią przepisy. Podkreślają również potrzebę stworzenia skutecznego systemu zbierania tego typu odpadów.

„Nie ma nic skuteczniejszego, niż uderzenie po kieszeniach tych, którzy nasze najpiękniejsze na świecie plaże zamieniają w szambo” – mówią rozmówcy “Slobodnej Dalmaciji”.

Oczekiwanie na Działania

Mieszkańcy i przedsiębiorcy Hvaru z nadzieją czekają na odpowiedź rządu i podjęcie działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego wyspy, która jest perłą Adriatyku i przyciąga turystów z całego świata. Czy władze Chorwacji podejmą odpowiednie kroki, by uchronić wyspę przed dalszym zanieczyszczeniem? Oczekiwania są ogromne, a czas nagli.