Holandia – kraj tradycji i nowoczesności otwarty na współpracę z Polską

Holandia jest krajem, który wyznacza kierunki rozwoju i zachęca do tego innych. Jednym z takich kierunków rozwoju jest system gospodarki obiegu zamkniętego. Holandia jest w tym zakresie zainteresowana współpracą z Polską.
W systemie gospodarki obiegu zamkniętego produkcję organizuje się tak, by odpady z jednego procesu były wykorzystywane jako surowce w innych. Jest to odpowiedź na problem marnotrawstwa gospodarki kapitalistycznej, nastawionej na produkcję dużej ilości dóbr, przy wysokich wymogach jakościowych.

Przykładem zamkniętego obiegu jest pływająca farma, która ma zacząć działać w Rotterdamie w 2019 roku. Będą na niej hodowane krowy, których pokarmem będą wyłącznie resztki żywności pochodzące z miasta. Z kolei krowi obornik może być nawozem dla ogrodów.

Chcemy jak najdłużej utrzymywać produkty w użyciu oraz upewnić się, że naprawiamy rzeczy i staramy się wdrożyć z powrotem do systemu, to co zostało wykorzystane

powiedział Marc De Wit, specjalista w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego.

De Vit zauważył, że wprowadzenie takiej innowacji jest konieczne, ponieważ obecny system nie działa. Problemem są zmiany klimatyczne i kończące się zasoby.

Holenderski rząd opracował długofalową strategię wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego. Ambicją Holandii jest całkowita transformacja obecnego systemu w gospodarkę obiegu zamkniętego do roku 2050.

W Rotterdamie powstaje już dzielnica, która jest laboratorium do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Projektanci wdrażają tam takie pomysły jak domy na wodzie czy domy zbudowane z odnawialnych materiałów.

Polska współpracuje z Holandią we wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego. W Gościejewie w województwie wielkopolskim działa holendersko-polskie przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem kompostu dla pieczarek. Holandia jest zainteresowana poszerzaniem współpracy.

Nasze priorytety to priorytety także dla Polski

powiedział Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Ron J.P.M. van Dartel.

Wśród korzyści, jakie może przynieść transformacja gospodarki w innowacyjną gospodarkę cyrkularną wymienił podnoszenie jakości wody, bardziej efektywne wykorzystywanie żywności i zmniejszanie kosztów w gospodarce przy takich samych przychodach.