Grecki parlament przyjął porozumienie z Macedonią o zmianie nazwy tego kraju na Republika Macedonii Północnej

Grecki parlament przyjął porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ćwierćwiecza sporu między państwami. – Mam zaszczyt ogłosić wynik głosowania. Nad ustawą ministerstwa spraw zagranicznych łącznie głosowało 300 deputowanych. nad u 153 głosowało za przyjęciem ustawy – oznajmił Nikos Voutsis, marszałek parlamentu Grecji.

Ze strony zwolenników porozumienia spotkał się to z owacją na stojąco. Za porozumieniem zagłosowało 153 deputowanych, przeciwko było 146, a jeden wstrzymał się od głosu. Sprawa w Grecji budziła duże kontrowersje i doprowadziła do rozpadu koalicji rządowej w tym kraju.

Uregulowanie kwestii nazewnictwa Byłej Republiki Jugosłowiańskiej Macedonii jest jednym z warunków przyjęcia tego kraju do NATO. Grecja przez lata sprzeciwiała się przyznaniu prawa północnemu sąsiadowi do posługiwania się nazwą “Macedonia”, obawiając się m.in. roszczeń terytorialnych. Wobec tego Macedonia uchwaliła poprawki do konstytucji, uniemożliwiające w przyszłości formułowanie żądań wobec Aten.

Debacie parlamentarnej towarzyszyły masowe protesty. Porozumienia nie akceptują ani zwolennicy prawicy, ani lewicy. Według sondaży, ok. 60. proc Greków sprzeciwia się umowie.