Ekspert: Piąta fala Covid-19 rozpędza się. Nie lekceważmy Omikrona.

Istnieje duże ryzyko, że za chwilę hospitalizacji osób z COVID-19 będzie więcej – powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Wskazał, że większa liczba hospitalizacji jest opóźniona o ok. dwa tygodnie względem fali wzrostu zakażeń koronawirusem.

“Piąta fala COVID-19 rozpędza się-niestety – zgodnie z przewidywaniami, właściwie co do przecinka. Mówiliśmy o zwiększeniu liczby przypadków w drugiej połowie stycznia i to dokładnie się sprawdza. Prawdopodobnie w kolejnych dniach będzie coraz więcej nowych przypadków zakażeń”-powiedział w rozmowie z PAP lekarz naczelny ds. Covid-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim prof. Miłosz Parczewski. 

Dodał, że nie przełożyło się to jeszcze na liczbę hospitalizacji, ale, jak przypomniał, większa liczba hospitalizacji i zgonów jest opóźniona o ok. dwa tygodnie względem fali wzrostu zakażeń.

“Istnieje duże ryzyko, że za chwilę hospitalizacji będzie więcej, Nawet, jeżeli Omikron jest wariantem łagodniejszym, statystyki liczb się nie oszuka-jeżeli zakażeń będzie dużo (a prawdopodobnie tak będzie), pewniem proces osób będzie zagrożony ciężkim przebiegiem choroby, co może spowodować zajęcie łóżek covideowych i ograniczenie w funkcjonowaniu służby zdrowia”-wskazał prof. Parczewski.

Przestrzega, aby nie lekceważyć wariantu Omikron-szczególnie w przypadku osób starszych.