Co i gdzie studiować, by szybko dużo zarabiać – dane systemu ELA

Kierunki menedżerskie i informatyka – to według ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) gwarancja wysokich zarobków już rok po studiach.

Ósma edycja rankingu, który prowadzi Ośrodek Przetwarzania Informacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazuje też konkretnie uczelnie, których absolwenci szybko znajdują się w czołówce wynagrodzeń.

 

Jak zauważa MEiN, dane z systemu pozwalają stwierdzić, że studia wciąż gwarantują wyższe wynagrodzenie. 

“Najnowsze dane ELA po raz kolejny potwierdzają, że niezależnie od daty ukończenia studiów, zarobki absolwentów w kolejnych latach po dyplomie rosną – i, co więcej – ich wzrost jest szybszy, niż średni wzrost płac w ich miejscach zamieszkania. Nadal więc opłaca się studiować” – podkreśla resort edukacji.

Tegoroczne dane wskazują, że TOP 5 kierunków, po których mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie jest najwyższa to:

– Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, studia niestacjonarne, II stopnia, 4-semestralne, profil ogólnoakademicki – 20 803,37 zł

– Informatyka stosowana, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, niestacjonarne, II stopnia, 4-semestralne, profil ogólnoakademicki – 16 517,93 zł

– Informatyka, Uniwersytet Wrocławski, stacjonarne, Wydział Matematyki i Informatyki, II stopnia, 4-semestralne, profil ogólnoakademicki – 15 494,98 zł15 os.

– Informatyka Stosowana, Politechnika Warszawska, niestacjonarne, Wydział Elektryczny, II stopnia, 4-semestralne, profil ogólnoakademicki – 15 437,66 zł 

– Informatyka, Politechnika Gdańska Niestacjonarne, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, II stopnia, 4-semestralne, profil ogólnoakademicki – 14 721,31 zł. 

Pełen ranking na podstawie systemu ELA dostępny jest TUTAJ.

Dzięki systemowi ELA, każdy może sprawdzić po jakich studiach zarabia się najlepiej, a także dowiedzieć się, który kierunek gwarantuje największą szansę zatrudnienia. W ELA dostępne są także m.in. dane dotyczące osób ze stopniem doktora oraz studentów łączących pracę ze studiami.

“System ELA powstał na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. To bardzo przydatne narzędzie, które pozwala na rzetelną i obiektywną analizę rynku pracy absolwentów. Dzięki danym z ELA można w szybki i łatwy sposób uzyskać odpowiedzi na pytania, które są bardzo ważne w planowaniu kariery zawodowej. Każdy może sprawdzić, po jakich studiach zarabia się najwięcej, czy też po jakim kierunku najłatwiej znaleźć pracę” – mówi szef MEiN Przemysław Czarnek.

“ELA umożliwia dostęp do danych, które pozwalają dowiedzieć się nieco więcej o tym, co dzieje się na rynku pracy. Dane te są szczególnie pomocne dla młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem studiów. Dzięki systemowi mogą oni podejmować bardziej świadome decyzje, rozwiać wątpliwości czy zweryfikować schematy myślenia, które dotyczą pracy po danym kierunku  – dodaje minister.

Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) dr inż. Jarosław Protasiewicz zwraca z kolei uwagę, że zdaniem Komisji Europejskiej system OPI jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie. 

“Nasze rozwiązania uznawane są za wzorcowe. Już kilka lat temu, jako pewną innowację wprowadziliśmy w Polsce względne wskaźniki dotyczące zarobków i bezrobocia. ELA jest takim naszym towarem eksportowym. Warto dodać, że system zawiera dane dotyczące całej populacji absolwentów, ze wszystkich polskich uczelni. Do tej pory w ELA przetworzono informacje o ponad 2,7 miliona absolwentów i z roku na rok ta liczba rośnie” – mówi dr Protasiewicz.

Jak podkreśla, system ELA jest bardzo nowoczesny i przyjazny dla użytkownika. “Posiada narzędzia pozwalające m.in. na generowanie raportów, rankingów i infografik zgodnie z potrzebami użytkownika. Dostępna jest także darmowa aplikacja na urządzenia mobilne” – dodaje dyrektor OPI.

Tegoroczna edycja badań pozwala też ocenić, czy inwazja Rosji na Ukrainę zwiększyła zapotrzebowanie na pracę w sektorach mundurowych.

“Można się było spodziewać, że wraz z początkiem wojny nastąpi większe zapotrzebowanie na zatrudnienie absolwentów kierunków bezpieczeństwa w służbach mundurowych. Jednak uzyskane dane wskazują, że wzrost udziału zatrudnionych w tym sektorze nie odbiega od obserwowanych w przypadku absolwentów z poprzednich lat tendencji. Warto jednak podkreślić, że w systemie ELA monitorujemy dopiero pierwszy rocznik absolwentów, którzy uzyskali dyplom i rozpoczęli pracę po wybuchu wojny” – mówi ekspert OPI dr hab. Mikołaj Jasiński cytowany przez MEiN.

Jak można się spodziewać, zatrudnienie w służbach mundurowych jest znacznie bardziej popularne wśród absolwentów niż absolwentek. W przypadku absolwentów studiów I stopnia, udział mężczyzn w 2021 r. wyniósł 33,4 proc. i wzrósł o niecałe 10 punktów procentowych w porównaniu do roku 2017. W grupie absolwentek natomiast wzrost ten wyniósł 4 punkty procentowe – 7,4 proc. kobiet uzyskało dyplom w 2021 r. i podjęło pracę w służbach mundurowych, podczas gdy w 2017 r. było to 3,3 proc.

Absolwenci studiów II stopnia częściej niż ich koledzy kończący studia I stopnia podejmują pracę w  służbach mundurowych. Dane ELA wskazują, że ponad połowa mężczyzn i około 1/6 kobiet kończących kierunki związane z bezpieczeństwem w 2021 r. podjęło pracę w służbach. Podobnie jak w przypadku absolwentów studiów I stopnia, również w tej grupie obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania pracą w służbach mundurowych – odpowiednio o nieco ponad 7 punktów procentowych wśród mężczyzn i niemal 8 punktów procentowych wśród kobiet w porównaniu do absolwentek i absolwentów z 2017 r.