Chińskie władze zmieniają nazwy wiosek, aby wymazać kulturę ujgurską

Human Rights Watch: Chińskie władze usuwają ślady kultury ujgurskiej poprzez zmianę nazw wiosek w Xinjiangu

Władze Chin zmieniły nazwy setek wiosek w regionie Xinjiang, co zdaniem Human Rights Watch (HRW) jest częścią szeroko zakrojonej kampanii mającej na celu wymazanie kulturowej i religijnej tożsamości muzułmańskiej ludności ujgurskiej. Około 20 milionów muzułmanów mieszka w Chinach, a choć kraj ten oficjalnie deklaruje tolerancję wobec wolności religijnej, obserwatorzy zauważają nasilenie represji wobec zorganizowanej religii w ostatnich latach.

Z raportu HRW wynika, że w latach 2009-2023 zmieniono nazwy setek wiosek w Xinjiangu, które odzwierciedlały religię, historię lub kulturę Ujgurów. Badanie, przeprowadzone we współpracy z norweską organizacją Uyghur Hjelp, ujawniło, że w tym czasie zmieniono nazwy 3600 z 25 000 wiosek w Xinjiangu. Około 630 z tych zmian miało na celu usunięcie odniesień do ujgurskiej tożsamości.

„Chińskie władze zmieniły setki nazw wsi w Xinjiangu z tych, które mają duże znaczenie dla Ujgurów, na takie, które odzwierciedlają propagandę rządową” – powiedziała Maya Wang, pełniąca obowiązki dyrektora HRW na Chiny. „Te zmiany nazw wydają się częścią wysiłków chińskiego rządu mających na celu wymazanie kulturowych i religijnych form ekspresji Ujgurów”.

Nazwy takie jak „sułtan” czy „świątynia” zostały zastąpione terminami w rodzaju „harmonia” i „szczęście”, które mają na celu promowanie ideologii Komunistycznej Partii Chin. Przykładem jest wioska Aq Meschit („biały meczet”) w hrabstwie Akto, która w 2018 roku została przemianowana na wioskę Unity.

HRW zwraca uwagę, że te zmiany nazw są elementem szerszej strategii asymilacji mniejszości ujgurskiej i przekształcania społeczeństwa w Xinjiangu. Władze chińskie od dawna uzasadniają swoje działania zagrożeniem „brutalnym terroryzmem, radykalizacją i separatyzmem”, a zmiany nazw wiosek mają wspierać ten oficjalny przekaz.

Pekin zaprzecza oskarżeniom o systematyczne łamanie praw człowieka wobec Ujgurów, jednak coraz więcej dowodów wskazuje na represje wobec tej mniejszości. W regionie Xinjiang, a także w prowincjach Qinghai, Gansu i Ningxia, mieszka większość muzułmańskiej ludności Ujgurów, która doświadcza nasilających się działań mających na celu ich integrację z głównym nurtem chińskiej kultury.

BBC zwróciło się do ambasady Chin w Londynie o komentarz w sprawie zarzutów stawianych przez HRW. Tymczasem obserwatorzy i organizacje międzynarodowe nadal monitorują sytuację, dokumentując przypadki naruszeń praw człowieka i represji wobec mniejszości w Chinach.