Chińska sieć bankowości podziemnej oskarżona o współpracę z meksykańskim kartelem narkotykowym Sinaloa

Stany Zjednoczone oskarżają chińskich „podziemnych bankierów” o pranie pieniędzy dla kartelu Sinaloa

Stany Zjednoczone oskarżyły chińską sieć „podziemnej bankowości” o współpracę z meksykańskim kartelem narkotykowym Sinaloa w celu prania pieniędzy i popełniania innych przestępstw. Departament Sprawiedliwości (DoJ) oskarżył 24 osoby o przestępstwa, w tym dystrybucję narkotyków.

W ramach dochodzenia funkcjonariusze organów ścigania przejęli około 5 milionów dolarów, broń oraz setki funtów kokainy, metamfetaminy i tabletek ecstasy. DoJ podkreślił bliską współpracę z meksykańskimi i chińskimi organami ścigania, co zostało potwierdzone również przez stronę chińską.

Kartel Sinaloa, jeden z najpotężniejszych karteli narkotykowych na świecie, jest oskarżany o zalewanie Stanów Zjednoczonych fentanylem – syntetycznym opioidem, który jest do 50 razy silniejszy od heroiny. Departament Sprawiedliwości zwrócił uwagę na „spisek”, w ramach którego ponad 50 milionów dolarów z handlu narkotykami przeszło między członkami kartelu Sinaloa a chińską podziemną „wymianą pieniędzy”.

Chińskie giełdy te były wykorzystywane przez agentów Sinaloa do przesyłania nielegalnie zdobytej gotówki z USA do Meksyku. Te nieformalne giełdy oferują „gotowy rynek” dla amerykańskiej waluty, co jest atrakcyjne dla niektórych obywateli Chin szukających alternatyw dla konwencjonalnej bankowości ze względu na ograniczenia rządu w Pekinie dotyczące wywozu kapitału.

Pekin, cytowany przez agencję informacyjną AFP, potwierdził współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, informując o aresztowaniu osoby podejrzanej o pranie pieniędzy, która prowadziła salon samochodowy w USA, zanim zaangażowała się w „nielegalny handel dewizowy”.

Większość z 24 podejrzanych wymienionych w akcie oskarżenia stanie przed sądem w Los Angeles w nadchodzących tygodniach, dodał Departament Sprawiedliwości w swoim oświadczeniu. Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Chiny o zalewanie kraju śmiercionośnymi narkotykami, takimi jak fentanyl – zarzut, któremu Chiny zaprzeczają.

W 2022 roku ponad 70 000 Amerykanów zmarło w wyniku przedawkowania fentanylu, co według Waszyngtonu jest wynikiem produkcji opioidów w Chinach, prowadzących do najgorszego kryzysu narkotykowego w historii kraju.