Ceny prądu na rachunkach w Polsce to ok. dwie trzecie średniej unijnej

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce plasują się na poziomie dwóch trzecich średniej unijnej – pisze Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym.

W 2019 r. ceny, jakie za energię płaciły gospodarstwa domowe najwyższe były w Niemczech – 460 euro za MWh i w Danii – 420 euro za MWh. Najniższe – 110 euro za MWh były w Bułgarii. Polska z ceną 190 euro za MWh znalazła się na 21. miejscu. Średnia unijna wyniosła 300 euro za MWh.

Jak zauważa PIE, w krajach z najwyższymi cenami prądu dla gospodarstw domowych, jak Niemcy, Dania, Belgia, Hiszpania, Włochy – głównym ich składnikiem są podatki, opłaty OZE itp. Z kolei w krajach z najniższymi cenami, jak Bułgaria, Węgry, Litwa, Chorwacja czy Estonia – w rachunkach dominują koszty produkcji i dostawy. W Polsce – mimo stosunkowo niskiej ceny bezwzgle?dnej energii – przewaz˙aja? koszty podatków – wskazuje PIE.

Instytut przywołuje również dane Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego, które za jeden z głównych wskaźników tego problemu uważa wielkość odsetka gospodarstw domowych, zalegających z zapłatą za media. W 2018 r. wynosił on w Polsce 5,8 proc, co oznacza 17. miejsce w Unii w kolejności malejącej. Od 2005 r., wskaźnik ten spadł w Polsce o 76 proc. W tym czasie w Bułgarii wskaz´nik ten wzrósł o 45 proc.w, a w Grecji o 23 proc.(PAP)