Budowa domu w aktualnych czasach.

Brak materiałów budowlanych i fachowców oraz ciągle rosnące ceny na to, co jeszcze można dostać przywitały wszystkich starających się postawić własny dom. W ubiegłym roku faktyczne koszty inwestycji było o ponad siedemdziesiąt procent wyższe, niż te planowane.

Mało kto może sobie pozwolić na kontynuowanie budowy bez względu na koszta –  stąd też pogłębiająca się zapaść w branży. Miejmy jednak nadzieję, że nadchodząca wiosna przywróci do życia nie tylko świat fauny i flory, ale także polską gospodarkę, a co za tym idzie branże budowlaną. Z jakimi kosztami i decyzjami trzeba się liczyć, decydując się na postawienie domu?

Konieczne formalności i ich koszt

Początkiem naszych przygotowań do budowy własnego kąta, będzie stworzenie projektu architektoniczno-budowlanego, technicznego oraz zagospodarowania działki. Są one konieczne przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Sam wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym. Już na tym etapie, konieczne jest poniesienie pewnych kosztów. W samym starostwie nie zapłacimy zbyt wiele – 47 złotych opłaty stałej, oraz złotówka od każdego metra kwadratowego zabudowy. Konieczne projekty, to już jednak większe pieniądze. Za projekt zagospodarowania zapłacimy od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy – zależy to od stopnia skomplikowania jego stworzenia. Gotowe projekty architektoniczne można nabyć już za kilka tysięcy. Jeśli wystąpi potrzeba adaptacji i wprowadzenia zmian, cena często się podwaja. Za zupełnie nowy i spersonalizowany projekt zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy.

Z czego budować?

Paleta dostępnych materiałów konstrukcyjnych jest bardzo duża. Bardzo popularne jest ostatnio stawianie domów w technologii szkieletowej – usprawnia to proces stawiania budynku i obniża koszty. Polska, to jednak ciągle w przeważającej części królestwo betonu i produktów betonopodobnych. Odpowiednie pustaki i bloczki są dostępne w różnych wariantach. Bloczki można nabyć obecnie za około 5 zł za sztukę, a pustaki nieco poniżej 20 złotych ( stan na luty 2022). Ciekawym pomysłem może okazać się samodzielne wykonanie pustaków lub bloczków. W przypadku dużego zapotrzebowania na nie, koszty możemy obniżyć nawet o połowę. Działania takie wymaga jednak od nas sporo pracy – jest to opcja dla osób mających sporo czasu na pracę przy budowie. Łączenie elementów konstrukcyjnych odbywa się za pomocą zaprawy lub specjalnego kleju. Praca z klejem jest prostsza i czystsza – nanosi się go na łączone elementy specjalną maszynką, której obsługi można nauczyć się w parę minut.

Konstrukcja komina

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie swojego domu za pomocą kotła – zarówno takiego na węgiel, czy na gaz – konieczne będzie wybudowanie komina. Nie musi on być jednak wykonany w tradycyjnych technologiach. Zaopatrzyć się i zamontować możemy odpowiedni system kominowy. Jest to rozwiązania zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Kominy takie są bardzo żywotne, a w przypadku dużych mocy grzewczych kotła ich zastosowanie, to najczęściej konieczność.