Biblia o wartości 38 milionów dolarów trafia do Muzeum Narodu Żydowskiego w Izraelu: Kodeks Sassoona zyskuje nowy dom”

Kodeks Sassoona, jeden z najstarszych i najpełniejszych egzemplarzy Biblii, został sprzedany przez nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s za ogromną sumę 38 milionów dolarów.

Portal dziennika “The Times of Israel” poinformował, że ta cenna księga trafi do Muzeum Narodu Żydowskiego w Izraelu. Przed aukcją Kodeks Sassoona odbył światowe tournee, będąc wystawianym kolejno w Londynie, Tel Awiwie i Los Angeles.

Profesor Josef Ofer z Uniwersytetu Bar Ilan, który jest autorytetem w dziedzinie starożytnych tekstów hebrajskich, wyjaśnił, że istnieją trzy starożytne hebrajskie kodeksy z tego okresu. Są nimi Kodeks Sassoona, Kodeks z Aleppo z X wieku i Kodeks Leningradzki z początku XI wieku. Jedynie zwoje znad Morza Martwego i kilka fragmentarycznych tekstów są starsze. W chrześcijaństwie teksty zawarte w Biblii Hebrajskiej są nazywane Starym Testamentem.

Sprzedany egzemplarz Kodeksu Sassoona powstał między 880 a 960 rokiem. Przez wieki przechowywano go w syryjskiej synagodze, która niestety została całkowicie zniszczona. Dopiero po siedmiu stuleciach David Solomon Sassoon, znawca i kolekcjoner, odnalazł ten rękopis i zakupił go w 1929 roku za 350 funtów. Pół wieku później spadkobiercy Sassoona sprzedali kodeks, który został nabyty przez brytyjski fundusz emerytalny pracowników kolei za 320 tysięcy dolarów. Po 11 latach księgę kupił bankier za 3,19 miliona dolarów.

Kodeks Sassoona jest ręcznie pisany i oprawiony w skórę. Jego 792 strony stanowią około 92 procent pełnej treści Biblii Hebrajskiej. Sharon Liberman Mintz, ekspertka domu aukcyjnego specjalizująca się w judaikach, podkreśliła, że cena, za jaką sprzedano ten dokument, odzwierciedla wpływ i znaczenie samej Biblii Hebrajskiej, która jest “nieodłącznym filarem humanizmu”. Jest zadowolona z faktu, że księga powróci do Izraela, gdzie będzie dostępna dla badaczy i widzów.

Wśród najdroższych historycznych dokumentów znajdują się także zapiski Leonarda da Vinci, tzw. kodeks Leicester, sprzedane w 1994 roku za 30,8 miliona dolarów, oraz jeden z niewielu egzemplarzy konstytucji USA, zakupiony dwa lata temu za 43,2 miliona dolarów