Będą wyższe limity na wydatki w kampanii wyborczej do samorządu; jest projekt rozporządzenia

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zwiększenia limitu wydatków na kampanię wyborczą kandydatów do rad gmin, miast i powiatów oraz do sejmików wojewódzkich. Limity mają wzrosnąć o 13,2 proc.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie podwyższenia kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Jak podaje resort zmiany te wynikają ze wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ustalanego na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia podano, że zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za III kwartał 2022 r. w stosunku do IV kwartału 2021 r. wzrósł o 13,2 proc. i o tyle wzrosną też limity wydatków na kampanię.

Zgodnie z projektem rozporządzenia nowe limity przypadające na jeden mandat radnego będą wynosiły: w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40000 mieszkańców – 1344,16 zł; w wyborach do rady gminy w gminach liczących powyżej 40000 mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy – 1613,00 zł; w wyborach do rady powiatu – 3225,99 zł; w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu – 4838,99 zł; w wyborach do sejmiku województwa – 8064,98 zł.

Jak wskazuje ministerstwo, rozporządzenie zostało przygotowane w obecnym terminie z uwagi na konieczność zachowania odpowiedniego vacatio legis w odniesieniu do prawa wyborczego. 

Fot.PAP/Radek Pietruszka

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów 

„Zgodnie z zasadą wprowadzoną wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 listopada 2006 r., sygn. akt K 31/06 (Dz. U. poz. 1493) konieczność zachowania co najmniej sześciomiesięcznego terminu od wejścia w życie istotnych zmian w prawie wyborczym do pierwszej czynności kalendarza wyborczego (rozumianymi nie tylko jako sam akt głosowania, ale jako całość czynności objętych tzw. kalendarzem wyborczym) jest nieusuwalnym co do zasady” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Resort przewiduje, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Ministerstwo Finansów przygotowało tez projekty rozporządzeń zmieniające limity wydatków w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także w wyborach do Sejmu Senatu oraz w wyborach Prezydenta RP.