( B. Szydło ): Komitet Społeczny RM przygotuje programy wsparcia dla rodzin i seniorów.

Programy demograficzne, programy pomocy dla rodzin, a także kompleksowy program wsparcia dla seniorów – tym – według wicepremier Beaty Szydło – zająć się ma kierowany przez nią Komitet Społeczny Rady Ministrów. Pierwsze posiedzenie Komitetu odbędzie się już w styczniu.

Szydło stanęła na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów pod koniec grudnia.

Wicepremier przypomniała, że Komitet ma przygotowywać programy i projekty prospołeczne, a także oceniać projekty ustaw, które trafiają na posiedzenia rządu, a dotyczą spraw społecznych.

Będziemy również przygotowywali nasze propozycje legislacyjne.

zapowiedziała wicepremier, zastrzegając, że wszystko to “będzie się działo w uzgodnieniu” z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Poinformowała, że pierwsze posiedzenie Komitetu odbędzie się już w styczniu.

Rozpoczynamy od sytuacji demograficznej, programów demograficznych w Polsce i będziemy oczywiście przygotowywali programy, które mają pomagać rodzinom,

dodała Szydło.

Powiedziała też, że chciałaby przygotować “kompleksowy program dla seniorów”. Uważa bowiem że “jest to grupa, która w tej chwili potrzebuje bardzo dużo wsparcia”. Według niej seniorzy mogą spodziewać się projektów, które “będą im ułatwiały codziennie życie i będą ich wspierać finansowo”.

Chciałabym, żebyśmy do końca tego roku wypracowali taki kompleksowy program, który mógłby wejść w życie w 2019 roku.

podkreśliła.

Zgodnie z grudniowym zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego w skład Komitetu, poza wicepremier Szydło, wchodzą także m.in. szefowie resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej; edukacji; kultury; nauki i szkolnictwa wyższego; spraw wewnętrznych i administracji; sprawiedliwości; zdrowia; rolnictwa; sportu; finansów; sekretarz do spraw europejskich.

Komitet Społeczny Rady Ministrów jest organem pomocniczym rządu i premiera. Do jego zadań należy zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach społecznych oraz rekomendowanie ich premierowi i Radzie Ministrów.

Komitet Społeczny zajmuje się m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań służących poprawie sytuacji rodzin w Polsce, w tym sytuacji demograficznej i dochodowej, społeczeństwa, jakości i warunków życia, a także służących wspieraniu aktywności zawodowej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej oraz poprawie dostępności i poziomu usług socjalnych i opiekuńczych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i osób starszych, w tym emerytów.

Ponadto Komitet jest odpowiedzialny za dokonywanie analiz i ocen stanu prawnego i społecznego dotyczących sytuacji rodzin, wspierania aktywności zawodowej i dostępności oraz poziomu usług socjalnych. Przygotowuje programy i harmonogramy związane z realizacją poszczególnych zadań, koordynować prace związane z przygotowaniem projektów ustaw, uzgadniać rozstrzygnięcia lub stanowiska odnośnie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie spraw społecznych.

Komitet wskazuje rządowi opinie, wnioski, rozstrzygnięcia i rekomendacje w sprawach społecznych, określał zadania i terminy ich wykonania oraz wskazywał organy i instytucje odpowiedzialne za wykonanie tych zadań.

Zgodnie z zarządzeniem, Komitet może powoływać zespoły do opracowania określonych analiz i prognoz.