2,4 mln mikrorachunków podatkowych

Odnotowaliśmy 5,9 mln odwiedzin na stronie oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków – podało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort przypomniał także o sprawdzeniu swojego mikrorachunku przed terminem płatności podatku.

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek podatkowy można także wpłacić odsetki za zwłokę powstałą od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

MF dodało, że numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

“Numer mikrorachunku możesz sprawdzać wielokrotnie na stronie podatki.gov.pl, zawsze otrzymasz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie. Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego dlatego upewnij się, który identyfikator jest dla ciebie właściwy” – zaznaczył resort.

“Twoim identyfikatorem jest PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną: nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT. Twoim właściwym identyfikatorem jest NIP, jeśli: prowadzisz działalność gospodarczą, lub jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne. Z NIP skorzystasz również np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS” – przypomniano.

“W kontaktach z urzędem skarbowym posługuj się tylko jednym, właściwym dla ciebie, identyfikatorem podatkowym i wpłacaj podatki na jeden mikrorachunek podatkowy, wygenerowany dla tego identyfikatora. Informacje o mikrorachunku i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na stronie podatki.gov.pl” – dodano. (PAP)