14-letnia dziewczynka zmarła w czasie kąpieli. Zatruła się czadem

14-letnia dziewczynka z Raciborza zmarła podczas kąpieli. Do tragedii doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Reanimacja trwała ponad godzinę, nie przyniosła rezultatu.

Do tragedii doszło w poniedziałek około godziny 22 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Warszawskiej w Raciborzu. – Nastoletnia dziewczyna zatruła się czadem w trakcie kąpieli. Dziewczynkę znaleziono w wannie – przekazał nam brygadier Roland Kotula, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Gdy strażacy przybyli na miejsce, był już tam zespół karetki pogotowia. Prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnej 14-latki. Akcja reanimacyjna trwała ponad godzinę. Niestety, dziewczynka zmarła.

– Przeprowadzone w mieszkaniu pomiary wykazały stężenie tlenku węgla powyżej 100 ppm. Przypuszczalną przyczyną pojawienia się czadu mógł być niesprawny gazowy podgrzewacz wody w łazience – powiedział brygadier Roland Kotula, oficer prasowy raciborskiej straży pożarnej. Zastrzegł, że będzie to weryfikowane przez biegłych i policję.

W innych mieszkaniach w budynku poziom czadu był zerowy. Strażacy przewietrzyli cały dom. Przygotowali też na pobliskim boisku lądowisko dla wezwanego na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który jednak ostatecznie nie mógł przylecieć z powodu warunków pogodowych. Po trwającej ponad godzinę resuscytacji lekarz stwierdził zgon 14-latki.

– Po raz kolejny warto zaapelować o instalowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla. Czujnik niewiele kosztuje, a jest prawdziwym strażnikiem naszego bezpieczeństwa i naszego życia – powiedział Kotula.

14-latka z Raciborza jest drugą w tym roku ofiarą zatrucia tlenkiem węgla w województwie śląskim. Od 1 października w regionie doszło w sumie do 250 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla oraz pożarami. Podtrutych zostało 55 osób, w tym 15 dzieci.


Czad – czyli tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym oraz silnie trującym gazem. Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy. Może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów, a w następstwie tego śmierć. Przyczyną wydobywania się tlenku węgla są niesprawne piecyki gazowe lub niedrożne przewody kominowe. Dlatego służby zalecają robienie przeglądów urządzeń, aby zapobiec wydobywaniu się czadu.

Warto też mieć czujniki gazu, którego alarm informuje nas o przekroczeniu stężenia gazu w powietrzu.