Zamieszki w Meksyku po brutalnym zabójstwie dziewczynki.

W Taxco, malowniczym miasteczku na południu Meksyku, odbył się pogrzeb ośmioletniej Camili Gómez, której śmierć wywołała falę przemocy i samosądów. Tragiczne wydarzenia rozpoczęły się po znalezieniu ciała dziewczynki przy drodze niedaleko miasta w czwartek, co doprowadziło do gwałtownych protestów i aktów przemocy ze strony lokalnej społeczności.

Zdesperowani mieszkańcy Taxco, domagając się sprawiedliwości, dokonali linczu na kobiecie, podejrzewanej o zamordowanie dziecka. Pomimo obecności policji, tłum brutalnie zaatakował kobietę w biały dzień, co zostało udokumentowane i szeroko skomentowane w mediach społecznościowych. Dwoje innych mężczyzn, również podejrzanych przez mieszkańców o udział w zbrodni, zostało zaatakowanych, ale przeżyło.

Camila zniknęła w środę po tym, jak poszła skorzystać z basenu u sąsiadów. Jej matka zgłosiła zaginięcie policji kilka godzin później, po otrzymaniu wiadomości z żądaniem okupu za zwolnienie dziewczynki. Przekazała policji obrazy z kamer bezpieczeństwa innego sąsiada, pokazujące dom, w którym była Camila, ale jej błagania o interwencję zostały zignorowane.

Znalezienie ciała Camili wywołało oburzenie w Meksyku, kraju dotkniętym jednym z najwyższych na świecie wskaźników przemocy wobec kobiet. Rodzina Camili wraz z mieszkańcami Taxco protestowała przeciwko działaniom policji, domagając się sprawiedliwości. W wyniku protestów doszło do przewrócenia samochodów, blokady dróg i otoczenia trzech osób, które społeczność obwiniała o śmierć dziewczynki.

Prokuratura lokalna traktuje śmierć kobiety, zabitej przez tłum, jako kwalifikowane zabójstwo. Na stronie internetowej prokuratury stanu Guerrero potwierdzono formalne aresztowanie jednego mężczyzny w związku ze śmiercią Camili. Pogrzeb dziewczynki odbył się w piątek w Taxco, gdzie żałobnicy ubrani na biało przeszli z trumną przez centrum miasta, jak donosi El Universal.

Taxco, położone około 170 km na południe od stolicy Meksyku, leży w stanie Guerrero, który od dawna zmaga się z przestępczością zorganizowaną. Lincze na osobach podejrzanych o przestępstwa wobec dzieci nie są w Meksyku rzadkością. W czerwcu 2022 roku tłum około 200 osób zabił polityka po oskarżeniach o udział w porwaniu dziecka, które rozprzestrzeniły się online. W listopadzie 2018 roku właściciel sklepu w centralnym stanie Puebla został spalony na śmierć po podobnych plotkach rozpowszechnianych za pośrednictwem WhatsApp.