Wzrost zachorowań na krztusiec w Polsce. Odnotowano 10 tys. przypadków

W Polsce odnotowano drastyczny wzrost liczby zachorowań na krztusiec. Od początku roku do połowy sierpnia zarejestrowano już 10 461 przypadków tej choroby, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w tym samym okresie zdiagnozowano jedynie 505 przypadków.

Lekarze alarmują, że dane dotyczące krztuśca są prawdopodobnie niedoszacowane. Powodem jest brak powszechnych badań oraz fakt, że objawy krztuśca łatwo pomylić z innymi infekcjami dróg oddechowych. W efekcie wielu przypadków nie udaje się zdiagnozować na czas.

 

Krztusiec, znany także jako koklusz, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, co sprawia, że choroba jest bardzo zaraźliwa.

 

Początkowe objawy krztuśca są niespecyficzne i przypominają inne infekcje górnych dróg oddechowych: suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. W kolejnych tygodniach pojawiają się charakterystyczne, długotrwałe napady kaszlu, które mogą kończyć się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie chorych.

 

W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe dla dzieci. Jednak dorośli również powinni regularnie odnawiać szczepienia, najlepiej co dziesięć lat, aby zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę przed tą groźną chorobą.