“Wszystko wszędzie naraz” triumfuje na 95. Gali Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej

Film “Wszystko wszędzie naraz” w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta został ogłoszony najlepszym filmem na 95. Gali Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, zdobywając siedem statuetek, w tym za najlepszą reżyserię, montaż i scenariusz oryginalny.

Historia chińskiej imigrantki Evelyn Wang, która boryka się z trudami codzienności matki w średnim wieku, została przedstawiona w filmie. Wspólnie z mężem Waymondem prowadzą pralnię samoobsługową, ale małżeństwo mierzy się z kłopotami finansowymi firmy i problemami rodzinymi.

Film łączy w sobie elementy kina akcji, komedii i science fiction. Przedstawia koncepcję wieloświata, w którym bohaterowie zanurzają się w kolejnych wersjach równoległej rzeczywistości i poznają swoje alternatywne wcielenia.

Michelle Yeoh zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za swoją rolę jako Evelyn Wang, a Ke Huy Quan otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, a Jamie Lee Curtis – najlepszej aktorki drugoplanowej. Brendan Fraser zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie “Wieloryb”.

Drugim filmem, który zdobył najwięcej statuetek na tegorocznej gali był “Na Zachodzie bez zmian” szwajcarskiego reżysera Edwarda Bergera, zdobywając cztery nagrody, w tym najlepszy film międzynarodowy.

Polski film “IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego był również nominowany w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego, ale przegrał z “Na Zachodzie bez zmian”.

Inne filmy nagrodzone w różnych kategoriach to “Guillermo del Toro: Pinokio” za najlepszy film animowany, “Chłopiec, kret, lis i koń” za najlepszą krótkometrażową animację, “Nawalny” za najlepszy film dokumentalny, “Zaklinacze słoni” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny oraz “An Irish Goodbye”