Wiza Djokovicia ponownie anulowana. Nie będzie mógł ubiegać się o kolejną przez następne trzy lata

Wiza Novaka Djokovicia została ponownie anulowana. Decyzję tym razem podjął australijski minister do spraw imigracji tłumacząc to interesem publicznym. Serb planował wystąpić w rozpoczynającym się za kilka dni turnieju Australian Open bez wymaganego prawem szczepienia, ale dzięki specjalnemu zwolnieniu medycznemu.

Hawke, australijski minister do spraw imigracji, swoją decyzję uzasadnił “interesem publicznym”. Wiza Djokovica nie tylko została anulowana po raz drugi, ale nie będzie mógł ubiegać się o kolejną przez następne trzy lata.

Niezaszczepiony tenisista poleciał do Melbourne na wielkoszlemowy turniej Australian Open. Co ważne: przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19 było warunkiem uczestnictwa w imprezie.

Pierwszy raz jego wizę – na lotnisku – anulowali funkcjonariusze Straży Granicznej. Zakwestionowali oni zwolnienie lekarskie z obowiązku szczepienia, które przedstawił serbski sportowiec.

Djoković odbywał kwarantannę w jednym z hoteli. Zwolniony został z niej przez sąd w poniedziałek. W ostatnich dniach trenował na kortach w Melbourne. Wczoraj został uwzględniony w losowaniu głównej drabinki turnieju Australian Open.

Kolejnym wątkiem w sprawie jest podejrzenie, ze Djoković skłamał w trakcie wypełniania wniosku wizowego. Serb miał nie poinformować w jakich krajach przebywał w ostatnich dniach. Poza tym miał podać złą datę uzyskania negatywnego testu na koronawirusa. Podawanie nieprawdziwych informacji w formularzu covidowym jest w Australii przestępstwem. Grozi za nie do 12 miesięcy więzienia oraz grzywna.