Warszawa: po raz 37. ogródki i balkony powalczą o tytuł najpiękniejszego w stolicy

359 warszawskich ogrodów, ogródków, balkonów, ukwieconych okien i przestrzeni zielonych zgłoszono do 37. konkursu “Warszawa w kwiatach i zieleni”, który swą historią sięga czasów przedwojennych. Warszawiacy mimo pandemii zaskoczyli zaangażowaniem w zazielenianiu stolicy – podał ratusz.

Jak poinformowano w piątkowym komunikacie prasowym Urzędu m.st. Warszawy, laureatów konkursu “Warszawa w kwiatach i zieleni” mieszkańcy poznają 6 września. Jury, które w tym roku obraduje on-line, wyłoni zwycięzców ośmiu kategorii spośród 359 zgłoszeń.

Kategorie te to m.in. Balkony, loggie i okna (ukwiecone indywidualnie, od zewnątrz), Ogródki (przy budynkach wielorodzinnych), Ogrody i ogródki przydomowe (przy budynkach jednorodzinnych, widoczne od ulicy), Osiedla mieszkaniowe (tereny spółdzielni, wspólnot czy budynków komunalnych), czy też Inne formy zieleni miejskiej (obiekty nieujęte w innych kategoriach).

Novum w tym roku to kategoria Eko ogród/ogród nowoczesny. Jak wyjaśniono w regulaminie: “główną zasadą ekologicznego ogrodnictwa jest ograniczanie do minimum stosowania nawozów mineralnych i rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin oraz współdziałanie z naturą”.

W komunikacie podkreślono, że warszawiacy jak nigdy dotąd skupili się na walce ze zmianami klimatu. “Ich ogromne zaangażowanie w towarzyszące konkursowi akcje “Cała Warszawa walczy z suszą” oraz #warszawawkwiatachizielenidlapszczół nie pozostawia wątpliwości, że stolica jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce!” – czytamy.

Wspomniane akcje znajdowały się w programie wydarzeń związanych z konkursem, a z uwagi na epidemię koronawirusa przeniosły się one w tym roku do sfery on-line.

“Warszawskie Warsztaty Ogrodnicze, Roślinna Linia Ratunkowa czy Zielona Warszawa TV wsparły tych, którzy chcieli zacząć przygodę z prowadzeniem ogródka, uzyskać poradę czy też pogłębić wiedzę. Do tych, którzy potrzebowali specjalnej pomocy i wsparcia specjalistów, wyruszyła Roślinna Ekipa Pomocnicza. Zadbała, żeby każdy miał szansę wziąć udział w konkursie” – zapewnił ratusz.

Zainteresowanie warszawiaków w tematyce zmian klimatycznych, według ratusza, wynika nie tylko z nowej kategorii, lecz także z wyjątkowego charakteru tegorocznej edycji.

Jak zauważono w komunikacie, sezon ogrodniczy, ze względu na pandemię, suszę, a następnie ulewne deszcze, nie był łatwy. “Jednak miłośnicy zieleni w Warszawie po raz kolejny udowodnili, że widok pięknej i ukwieconej stolicy jest dla nich niezwykle ważny” – zaznaczono.

Konkurs tradycją sięga międzywojnia. Dwukrotnie odbył się pod koniec lat 30. z inicjatywy prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz ogrodnika Leona Danielewicza. Po wojnie konkurs lokalnie wznowiono w latach 70. dzięki Zofii Wóycickiej z oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (TPW) na Powiślu. W 1984 roku pierwszy raz po wojnie swym zasięgiem objął całą stolicę.

Na cześć inicjatorów przyznawane są nagrody w dwóch kategoriach. Nagrodę im. Zofii Wóycickiej może otrzymać obiekt wyróżniający się w kategoriach Balkony, loggie i okna, Ogródki lub Ogrody i ogródki przydomowe. Nagroda im. Stefana Starzyńskiego trafić może do obiektu, który w szczególny sposób nawiązywać będzie do tradycyjnych warszawskich ogrodów.

Konkurs organizuje Miasto Stołeczne Warszawa, a współorganizatorem jest TPW. (PAP)