W poniedziałek pochmurno w całym kraju; przelotne opady deszczu i burze w płn.-wsch. i zach. Polsce

W poniedziałek w całym kraju będzie sporo chmur. Będą występowały przelotne opady deszczu, a popołudniu burze; głównie w północno wschodniej Polsce, ale też na zachodzie – przekazała PAP synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Według synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek będzie bardzo podobna pogoda jak była w niedzielę. “W całym kraju będzie sporo chmur, będą występowały przelotne opady deszczu, a popołudniu będą występować burze” – podała Grażyna Dąbrowska.

 

“Burze w poniedziałek prognozowane są głównie w północno wschodniej Polsce, ale też na zachodzie, czego nie było w niedzielę. Opady w trakcie burz będą dość intensywne i przyniosą spore sumy opadów, dlatego też na poniedziałek mogą być wydane ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami” – zapowiedziała.

 

Wskazała, że ostrzeżenia będą dotyczyły woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. “W tym regionie podczas burz opady mogą wynosić do 40 mm, a punktowo do 50 mm. Z kolei na zachodzie Polski i części woj. mazowieckiego i lubelskiego popołudniu będą to głównie burze, podczas których może spaść od 20 do 30 mm deszczu” – poinformowała.

 

Zaznaczyła, że porywy wiatru w trakcie burz mogą osiągnąć do 80 km/h. “Podczas występowania burz miejscami mogą wystąpić opady gradu” – podkreśliła.

 

“Burz nie spodziewamy się na południowym wschodzie kraju, gdzie głównie powinny występować przelotne opady deszczu” – przekazała.

 

W poniedziałek temperatura w całym kraju będzie wyrównana, poza obszarami podgórskimi i wybrzeżem, gdzie będzie od 22 do 25 st. Celsjusza. “Na pozostałym obszarze kraju od 24 do 28 st. Celsjusza. Najcieplej będzie na Śląsku, Dolnym Śląsku i w woj. opolskim” – dodała.