Deszczowy początek tygodnia, w górach śnieg

Pierwsza połowa rozpoczynającego się tygodnia zapowiada się bardzo deszczowo, wysoko w górach opady śniegu – czytamy w niedzielnej prognozie IMGW . W poniedziałek najcieplej w południowo-zachodniej części kraju z maksymalną temperaturą od 10 st. C do 15 st. C, w centrum od 6 st. C do 9 st. C.

Jak informuje IMGW, wszystko za sprawą niżu, który znad Adriatyku stopniowo będzie się przemieszczać w kierunku naszego kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek, województwa południowe znajdą się w zasięgu zatoki tego niżu z frontem atmosferycznym. Opady będą występować niemal w całym kraju, ale najwięcej na południu. Do 15 mm deszczu może spaść na południu: Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego.

Najmniej opadów prognozowane jest na zachodzie i północnym zachodzie, ale tam też będzie najchłodniej, temperatura minimalna wyniesie zaledwie 2 st. C, 4 st. C, a lokalnie przy gruncie możliwy jest spadek do -1 st. C. Najcieplej będzie na południowym wschodzie, do 10 st. C. W wielu miejscach w kraju wystąpią mgły, które lokalnie będą ograniczać widzialność do 300 m – czytamy.

W poniedziałek intensywne opady będą się przemieszczać w głąb kraju. Najsilniejsze będą w pasie od Mazowsza po Śląsk i Małopolskę. Suma opadów na tym obszarze wyniesie do 20-25 mm. Wysoko w górach wystąpią opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 15 cm, w Sudetach o 5 cm, a porywy wiatru do 70 km/h będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna wyniesie od 10 st. C do 15 st. C, tylko w południowo-zachodniej części kraju i w centrum od 6 st. C do 9 st. C.

W nocy z poniedziałku na wtorek dalszy ciąg deszczowej aury, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, gdzie spadanie do 20-25 mm deszczu, a na południu Śląska i Małopolski do 30 mm. W górach opady śniegu, w Tatrach powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm. Wiatr w porywach do 70 km/h będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura minimalna od 2 st. C na północnym zachodzie (przy gruncie spadek do -1 st. C) do 10 st. C na wschodzie – informuje Instytut.

Z prognozy IMGW wynika, że we wtorek silniejsze opady deszczu już niemal w całym kraju.

Suma opadów we wschodniej połowie Polski i na południowym zachodzie do 15-20 mm, a na krańcach południowych do 30 mm. Wysoko w górach opady śniegu, może spaść do 20 cm śniegu. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna od 7 st. C na południu do 15 st. C na południowym wschodzie; a na obszarach podgórskich od 4 st. C do 8 st. C – czytamy.

W nocy z wtorku na środę i w środę na wschodzie opady zaczną słabnąć. Intensywnych opadów spodziewamy się zwłaszcza na zachodzie, północy i na krańcach południowych. Lokalnie może spaść nawet około 50 mm deszczu. W górach śnieg. Noc będzie nieco cieplejsza, temperatura minimalna od 7 st. C do 12 st. C; natomiast w dzień temperatura od 9 st. C do 13 st. C. Wiatr będzie się wzmagał, najsilniejsze porywy wystąpią na wybrzeżu, do 80 km/h – podano.

Według synoptyków, w kolejnych dniach nadal będą występować opady deszczu, lecz ich natężenie będzie zdecydowanie mniejsze. (PAP)