Tylko jednego dnia policjanci zatrzymali aż 60 kierowców po alkoholu.

To nie był trzeźwy poniedziałek na podlaskich drogach. Tylko jednego dnia policjanci zatrzymali 60 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 33-letni mieszkaniec Siemiatycz, który wsiadł za kierownicę toyoty mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Natomiast 29-latek zatrzymany przez suwalskich policjantów miał blisko promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna podczas kontroli próbował wprowadzić policjantów w błąd podając dane brata. Okazało się, że jest poszukiwany i ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Wczoraj ponad 170 policjantów głównie z drogówki, prowadziło wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców na drogach Podlasia. W sumie od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora funkcjonariusze przebadali blisko 7800 kierujących. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem na drodze jest alkohol. Policjanci zatrzymali aż 60 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wśród nich znalazło się 5 kierowców, którzy mieli zakaz prowadzenia pojazdów. 3 z nich wpadło w ręce białostockich policjantów, natomiast kolejni zostali zatrzymani w Suwałkach i Siemiatyczach.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 33-letni kierowca toyoty zatrzymany przez siemiatyckich policjantów. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Natomiast w ręce suwalskich policjantów wpadł 29-letni kierowca renault, który miał blisko promil alkoholu w organizmie. Podczas kontroli mężczyzna próbował wprowadzić policjantów w błąd i podał dane swojego brata. Wpadł, kiedy mundurowi w policyjnym systemie zobaczyli zdjęcie innego mężczyzny. Wtedy wszystko wyszło na jaw. Okazało się, że 29-latek był poszukiwany i miał trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący do września tego roku. Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, bo miał do odbycia kary 5 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwo i 15 dni aresztu za kradzieże. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za złamanie sądowego zakazu – do 5 lat.

Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, gdy wypije alkohol. W 2021 roku podlascy policjanci zatrzymali blisko 3400 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Przez pierwszych 6 miesięcy tego roku to już niemal 1530 kierujących. Przypominamy, że zasada “Piłeś? Nie jedź!” jest zawsze aktualne.