Trzęsienie ziemi o sile 2,5 stopnia wstrząsa hrabstwem Donegal w Irlandii.

Wczoraj, w sobotnie przedpołudnie hrabstwo Donegal w Irlandii zostało wstrząśnięte trzęsieniem ziemi o sile 2,5 stopnia w skali Richtera.

Irlandzka Narodowa Sieć Sejsmiczna (INSN) poinformowała, że zjawisko miało miejsce o 01:32 czasu lokalnego w pobliżu Parku Narodowego Glenveagh. Wydarzenie to uznawane jest za jedno z największych trzęsień ziemi w Irlandii od czasu rozpoczęcia rejestracji tego rodzaju zjawisk.

To trzęsienie ziemi jest drugie o tej samej sile, które miało miejsce w Donegal, pierwsze zarejestrowano w 2012 roku. INSN, zarządzana przez sekcję Geofizyki w Dublin Institute of Advanced Studies (DIAS), współpracuje z Geological Survey Ireland.

Dr Martin Möllhoff z DIAS wyjaśnił BBC NI, że Donegal to region o największej aktywności sejsmicznej w Irlandii. W kraju odczuwalne trzęsienia ziemi występują średnio co dwa lata. W związku z tym wydarzeniem, INSN otrzymała ponad 100 zgłoszeń, a liczba ta wciąż rośnie.

Mieszkańcy hrabstwa Donegal obudzili się w nocy na skutek huczącego dźwięku, który został opisany jako grzmot lub eksplozja. Pewna kobieta z wioski Church Hill relacjonowała, że dźwięk ten wstrząsnął jej domem.

Trzęsienie ziemi zostało również zarejestrowane przez kilka sejsmometrów Raspberry Shake, obsługiwanych przez obywateli i szkoły w hrabstwach Antrim, Dublin i Sligo. Dr Möllhoff podkreślił, że doniesienia ze strony obywateli dostarczają cennych informacji i zachęcił do zgłaszania wszelkich spostrzeżeń na stronie internetowej INSN.

Trzęsienia ziemi są spowodowane ruchem płyt tektonicznych, które unoszą się na warstwie miększej skały zwaną płaszczem. W miejscach, gdzie płyty tektoniczne się spotykają, nazywane są uskokami, a tarcie między nimi powoduje wypłynięcie fal energii na powierzchnię Ziemi. To zjawisko jest nazywane trzęsieniem ziemi. Trzęsienia ziemi mogą wystąpić wszędzie tam, gdzie występuje uskok lub słabość skorupy, jednak poważne trzęsienia ziemi zwykle występują tylko na granicach płyt.