Tragedia w Jeleniej Górze. Śmierć 11‑latki wstrząsnęła miastem, zatrzymano 12‑letnią uczennicę
Jelenia Góra zmaga się z dramatem, który poruszył całą lokalną społeczność. Po śmierci 11-letniej dziewczynki śledczy zatrzymali 12-letnią uczennicę tej samej szkoły podstawowej. Informację potwierdziła we wtorek rano Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.
Ciało dziecka odnaleziono w poniedziałek po południu w rejonie ulic Wyspiańskiego i Słowackiego. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe, jednak – jak przekazała prokuratura – dziewczynka już nie żyła. Wstępne ustalenia wskazują, że mogło dojść do zabójstwa. Na ciele ofiary widoczne były rany zadane ostrym narzędziem. Śledczy zabezpieczyli nóż, który – według ich ustaleń – mógł zostać użyty w ataku.
– Ustalono osobę nieletnią, która najprawdopodobniej ma związek z tym zdarzeniem. Jest to 12-letnia dziewczynka, uczennica tej samej szkoły, jednak starszej klasy – poinformowała prokurator Ewa Węglarowicz-Makowska. Decyzją Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, wyrażono zgodę na jej zatrzymanie. Materiały z postępowania trafią do sądu, który zdecyduje o dalszych krokach.
Śledczy podkreślają, że ofiara i zatrzymana nie były koleżankami – znały się jedynie z widzenia. Motywy działania nieletniej nie są na tym etapie znane. We wtorek zaplanowano sekcję zwłok 11-latki, która ma pomóc w dokładnym ustaleniu przyczyn śmierci.
Szkoła w żałobie, rusza pomoc psychologiczna
Tragedia głęboko dotknęła społeczność Szkoły Podstawowej nr 10, do której uczęszczała dziewczynka. – Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci. To była wyjątkowa uczennica: pogodna, bardzo zdolna, zaangażowana w wolontariat, konkursy i sport. To ogromna strata – mówił dyrektor placówki Paweł Domagała po posiedzeniu sztabu kryzysowego.
W szkole uruchomiono wsparcie psychologiczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Zajęcia mogą zostać skrócone, a dzieci, które będą potrzebowały opieki, skorzystają ze świetlicy. Dodatkowe dyżury psychologów zaplanowano także w kolejnych dniach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało delegowanie 16 psychologów do pomocy szkolnej społeczności.
Dzień żałoby w mieście
Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak ogłosił, że dzień pogrzebu 11-latki zostanie ustanowiony dniem żałoby na terenie miasta. Dokładna data ceremonii nie została jeszcze podana.
Śledztwo w sprawie trwa. Policja i prokuratura apelują o powściągliwość i uszanowanie prywatności rodzin oraz dzieci dotkniętych tą tragedią. Jednocześnie przypominają, że w sytuacjach kryzysowych i problemów emocjonalnych dostępna jest profesjonalna pomoc, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.