Toyota zmaga się z kryzysem bezpieczeństwa: zakaz jazdy i skandale testowe.

Toyota, jeden z największych producentów samochodów na świecie, znalazła się w centrum kryzysu bezpieczeństwa. Firma wezwała do natychmiastowej naprawy 50 000 starszych pojazdów w USA, w związku z obawami, że napełniacze poduszek powietrznych firmy Takata mogą eksplodować, co stanowi zagrożenie życia lub zdrowia pasażerów.

Zalecenie “Zakazu jazdy” dotyczy modeli Corolla z lat 2003–2004, Corolla Matrix z lat 2003–2004 i RAV4 z lat 2004–2005. W ostatnich latach z użyciem poduszek Takata powiązano ponad 30 zgonów, co doprowadziło do największej akcji wycofania produktów z zakresu bezpieczeństwa w historii motoryzacji.

Problem poduszek powietrznych Takata jest tylko jednym z wyzwań, z którymi Toyota musi się zmierzyć. Firma niedawno wstrzymała dostawy części pojazdów z powodu nieprawidłowości w testach certyfikacyjnych silników Diesla opracowanych przez Toyota Industries. Dochodzenie wykazało, że pracownicy manipulowali testami mocy wyjściowej, co dotyczy silników stosowanych w 10 modelach sprzedawanych na całym świecie.

Dodatkowo, Toyota boryka się z problemami w firmie Daihatsu, specjalizującej się w małych samochodach. Daihatsu przyznała się do fałszowania testów bezpieczeństwa sprzed ponad trzydziestu lat, co doprowadziło do nalotu japońskiego ministerstwa transportu na jej siedzibę i wstrzymania globalnych dostaw pojazdów. Rząd cofnął certyfikację trzech modeli Daihatsu.

Prezes Toyoty, Koji Sato, przyznał, że pracownicy odczuwali presję, aby iść na skróty w niezwykle konkurencyjnej branży. Podkreślił, że brak odpowiedniego zrozumienia kwestii certyfikacji zarówno przez pracowników, jak i kierownictwo, przyczynił się do tych problemów.

Mimo tych wyzwań, Toyota nadal utrzymuje swoją pozycję jako najlepiej sprzedający się producent samochodów na świecie, z rekordową liczbą 11,2 mln sprzedanych pojazdów w 2023 roku. Jej najbliższy rywal, niemiecki Volkswagen, sprzedał w tym samym okresie 9,2 miliona pojazdów.

Te ostatnie wydarzenia stanowią poważne wyzwanie dla reputacji Toyoty jako lidera w dziedzinie bezpieczeństwa i innowacji. Firma stoi teraz przed zadaniem odbudowy zaufania konsumentów i zapewnienia, że ich pojazdy są bezpieczne i niezawodne.