Sukcesywnie przybywa osób na kwarantannie; w porównaniu z początkiem marca to prawie o 290 tys. więcej

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, że na kwarantannie przebywa obecnie ponad 461,3 tys. osób. To wzrost w porównaniu z początkiem marca o blisko 290 tys. Osób takich sukcesywnie przybywa.

Na kwarantannie obecnie przebywa 461 317 osób. W miniony piątek, 19 marca było ich 383 721, dwa tygodnie temu, 12 marca – 299 942, a trzy tygodnie temu, 5 marca – 234 601.

 

Natomiast 1 marca z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 na kwarantannie przebywało 171 656 osób. Od początku tego roku liczba tych osób nie przekraczała – aż do 4 marca – poziomu 200 tys.

 

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Trwa ona zazwyczaj 10 dni, choć okres ten może być i dłuższy, jeśli współdomownik ma potwierdzone testem zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i przebywa w izolacji.

 

Na kwarantannę kierowane są też osoby, które przekraczają granicę Polski (z określonymi wyjątkami) lub miały bliski kontakt z osobą zakażoną. Automatycznej kwarantannie podlegają również osoby, które zostały skierowane na wymaz w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Zaczyna się ona w momencie wystawienia zlecenia i trwa do chwili otrzymania wyniku. Jeśli jest on negatywny, to takie osoby zwalniane są z niej, jeśli jednak jest on pozytywny objęte zostają izolacją, a osoby, z którymi mieszkają kwarantanną.(PAP)

 

Autorka: Klaudia Torchała