Skandal na pucharze narodów Afryki: Aresztowanie trenera bramkarzy Kamerunu za stosowanie… magii

W 2002 roku, podczas półfinału Pucharu Narodów Afryki pomiędzy Mali a Kamerunem, doszło do niecodziennego zdarzenia, które przeszło do historii turnieju jako jeden z największych skandali. Thomas N’Kono, trener bramkarzy reprezentacji Kamerunu, został aresztowany przez miejscową policję pod zarzutem stosowania czarnej magii. Incydent ten wywołał międzynarodowy skandal, wymagający interwencji najwyższych władz Mali, w tym samego prezydenta kraju.

Zarzuty wobec N’Kono, legendarnego bramkarza i trenera, dotyczyły rzekomego próbowania zakopania czegoś za bramką przed meczem. Sytuacja ta doprowadziła do zawieszenia trenera na rok przez Afrykańską Konfederację Piłkarską (CAF) za agresywne zachowanie i próbę wtargnięcia na murawę.

Jednak Thomas N’Kono zaprzeczył tym oskarżeniom, stwierdzając, że w futbolu liczy się talent, a nie magia. Skomentował, że tego typu wydarzenia mogą mieć miejs

ce tylko w Afryce. Opisując incydent, N’Kono wspomniał o brutalnym traktowaniu przez policję i braku zrozumienia dla sytuacji, podkreślając niesprawiedliwość i szkodę wizerunkową dla Afryki, jaką spowodował ten incydent.

Ten skandal na Pucharze Narodów Afryki jest jednym z wielu kontrowersyjnych zdarzeń, które miały miejsce podczas turnieju. Inny przykład to mecz z 2000 roku pomiędzy Nigerią a Senegalem, gdzie interwencja nigeryjskiego działacza na boisku doprowadziła do awantury i oskarżeń o magię.

Najnowsze edycje Pucharu Narodów Afryki również nie były wolne od kontrowersji. Na poprzednim turnieju w Kamerunie, sędzia Janny Sikazwe zakończył mecz fazy grupowej Mali z Tunezją przedwcześnie, co wywołało duże zamieszanie.

Puchar Narodów Afryki, będący trzecim pod względem prestiżu turniejem kontynentalnym na świecie, jest znany ze swojego unikatowego charakteru i niespodziewanych wydarzeń, które odróżniają go od turniejów w innych częściach świata. Nadchodząca edycja w Wybrzeżu Kości Słoniowej z pewnością przyniesie kolejne emocje i niespodzianki, zarówno na boisku, jak i poza nim.