Rozbili międzynarodową grupę cyberprzestępców! Kradli kryptowaluty za pomocą SIM swap

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w koordynacji z amerykańskimi służbami FBI i HSI rozbili zorganizowaną grupę specjalizującą się w zaawansowanych atakach hakerskich.

policjapolicja
Źródło zdjęć: © policja

Przestępcy przeprowadzali m.in. ataki typu SIM swap, przejmując kontrolę nad numerami telefonów ofiar. Dzięki temu uzyskiwali dostęp do skrzynek mailowych, kont na giełdach kryptowalutowych i kradli ogromne ilości aktywów cyfrowych.

Działając w strukturach zorganizowanych, sprawcy wykorzystywali specjalistyczne oprogramowanie oraz techniki socjotechniczne. Pozyskane dane pozwalały im na masową kradzież kryptowalut, które następnie prali przez skomplikowaną sieć rachunków bankowych, platform płatniczych i portfeli cyfrowych w kraju i za granicą.

Szacuje się, że wartość zalegalizowanych w ten sposób środków przekracza kilkadziesiąt milionów złotych.

W ramach akcji zatrzymano 4 osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do systemów informatycznych oraz prania pieniędzy. Grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich zatrzymanych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i międzynarodowy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Krakowie. Policja na razie nie ujawnia szczegółów dotyczących konkretnych ofiar i zabezpieczonych kont ze względu na dobro postępowania.

Wybrane dla Ciebie